Ekonomiczna, skuteczna
i alternatywa dla mulczera

Wał nożowy ProCut przeznaczony jest do intensywnego rozdrabniania resztek pożniwnych po kukurydzy i rzepaku oraz masy zielonej roślin poplonowych. Jest to również bardzo dobre narzędzie do zwalczania larw omacnicy prosowianki żerujących w łodygach kukurydzy. Wał ProCut może pracować z prędkością 5-20 km/h, a zalecana prędkość robocza to powyżej 12 km/h. Wał nożowy ProCut to urządzenie typu tandem składające się z dwóch rotorów tnących o średnicy 375 mm. Na 3,0 m szerokości wału zamocowane jest po 6 rzędów skośnie ułożonych noży podzielonych na 5 segmentów. Wał nożowy powinien pracować z głębokością nieprzekraczającą 3 cm. Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego każdy nóż mocowany jest na 4 śruby. Elementem standardowego wyposażenia jest osłona wału wykonana z blachy. Solidne mocowania noży przyspawane są do grubościennej rury 178 mm x 10 mm. Wymienne noże wykonane są z hartowanej stali borowej o grubości 8 mm cechującej się dużą wytrzymałością. Stosujemy elementy zużywające się dwustronne, dzięki czemu na jednym komplecie elementów roboczych można uprawić dwukrotnie większą powierzchnię.Wał z układem noży prostym po skosie lub nowoczesny układ spiralny

Agresywnie działający wał jest chroniony przed uszkodzeniem czterema sekcjami amortyzatorów gumowych o średnicy 50 mm. Standardowe proste noże zamocowane pod skosem mogą zostać zastąpione opcjonalnymi spiralnymi. Ich skośne ułożenie zapewnia równomierne rozłożenie siły cięcia, a w konsekwencji równomierny efekt pracy. Noże wałów ułożone są pod przeciwnym kątem, co pozwala na uzyskanie efektu cięcia krzyżowego. Geometria wału tworzy elementy robocze rozmieszczone wzdłuż sześciu linii spiralnych. Taki układ pozwala na wykonywanie prac polowych z dużymi prędkościami roboczymi. Średnica zewnętrzna wału spiralnego 320 mm pozwala zwiększyć prędkość obrotową wału w stosunku do wcześniejszych rozwiązań. Ma to pozytywny wpływ na poziom rozdrobnienia resztek roślin oraz przerwanie parowania po przejeździe roboczym i zwalczenie omacnicy prosowianki. Wał nożowy doskonale wpisuje się w ultra-płytką koncepcję uprawy gleby.Doskonałe rozwiązanie ograniczające wysokie koszty prac uprawowych

Przedni wał nożowy ProCut bardzo dobrze sprawdzi się w polu jako urządzenie pracujące solo, jak i w połączeniu z innymi maszynami doprawiającymi zamocowanymi na tylnym podnośniku ciągnika. Wał nożowy ProCut z przodu oraz brona talerzowa pracująca z tyłu ciągnika stanowią idealne połączenie i są rekomendowanym zestawem agregatów uprawowych dla stanowisk po kukurydzy. Pomaga to skutecznie zwalczać szkodniki upraw, zwłaszcza omacnicę prosowiankę przez niszczenie jej zimowisk w łodygach kukurydzy bez stosowania wyspecjalizowanych zabiegów mulczujących z użyciem kosztownych maszyn. Stosowanie tego rozwiązania pozytywnie wpływa też na poziom przygotowania ścierniska lub pola z poplonem do następnych zabiegów uprawowych, a w trudnych warunkach umożliwia wykonanie tych zabiegów. Ciągłość linii spiralnej rozmieszczenia noży oraz zamknięta konstrukcja uniemożliwia utykanie się resztek roślin i kamieni w konstrukcji wału.

Budowa maszyn1. Belka z oświetleniem LED

Wybór tego akcesoria jest niezbędny dla maszyn, które będą poruszać się po drogach publicznych.

2. Wieża trzypunktowego układu zawieszenia

Masywny układ zawieszenia służy jako element nośny wału nożowego ProCut. Solidna wieża trzypunktowego układu zawieszenia czyni maszynę wytrzymałą i odporną na obciążenia.

3. Elementy robocze

Listwy wału dostępne w dwóch wariantach: proste - zamocowane po skosie i spiralne z efektem cięcia krzyżowego. Wymienne noże wykonane z hartowanej stali borowej o grubości 8 mm cechują się dużą wytrzymałością.

4. Konstrukcja wału

Zamknięta konstrukcja uniemożliwia zapychanie się resztek roślin i kamieni w konstrukcji wału.

5. Ułożyskowanie wału

Masywne zespoły łożyskowe Premium w dwóch odmianach: wymagające konserwacji oraz bezobsługowe, w których ilość smaru wystarczy na cały okres użytkowania.

6. Amortyzatory gumowe

Gumowe elementy sprężynujące umożliwiają optymalne dopasowanie noży wału do konturów uprawianej gleby. Zapewnia się w ten sposób bezpieczeństwo ramie oraz absolutną bezobsługowość zabezpieczenia przeciążeniowego z zachowaniem zadanej głębokości roboczej.

7. Osłony przeciw kamieniom

Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego elementem standardowego wyposażenia jest osłona wału wykonana z blachy. Chroni ciągnik przed kontaktem z kamieniami na polu.

8. Obciążniki

W wale nożowym ProCut na przedni TUZ ciągnika można zwiększyć docisk elementów roboczych do obrabianego podłoża poprzez zastosowanie dodatkowych kilogramów w postaci obciążników.

9. Jakościowa stal

Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji jakościowych wyrobów hutniczych, dlatego przy wytwarzaniu ramy maszyny uprawowej używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC.

10. Obróbka laserowa blach, rur i profili

Zastosowanie technik laserowych do produkcji maszyn rolniczych umożliwia wycinanie w gatunkowych, twardych blachach, gdzie otworowanie zwykłą metodą wiórową jest utrudnione i kosztowne.

11. Śrutowanie stali i malowanie proszkowe

Odpowiednie przygotowanie detali maszyn w połączeniu z malowaniem proszkowym sprawia, że otrzymana powłoka jest trwała i wytrzymała. Nie trzeba się martwić dodatkową konserwacją czy skomplikowaną pielęgnacją.

12. Zrobotyzowane spawanie

Precyzja i powtarzalność komponentów maszyny jest możliwa dzięki automatycznemu spawaniu. Wszystko po to, aby zapewnić Państwu możliwie najlepsze wykonanie podzespołów. W swoich zasobach posiadamy najnowocześniejsze zrobotyzowane urządzenia, dzięki którym wykonujemy najbardziej wymagające prace spawalnicze.


Narzędzia uprawowe


Spiralny wał tnącyRozwiązania zastosowane w spiralnym wale tnącym będące efektem przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych zostały objęte ochroną własności intelektualnej w formie zgłoszenia patentowego. Otrzymane dla tego przedsięwzięcia sprawozdanie o stanie techniki potwierdza przydatność do przemysłowego stosowania, nowość oraz poziom wynalazczy rozwiązania sinusoid. Unikalna geometria wału o zarysie spiralnym umożliwia płynne jego zagłębianie podczas cięcia roślin, co niweluje nadmierne drgania wału poprawiając jakość i komfort pracy. Narzędzia robocze pracujące w układzie tandem o przeciwległych kierunkach spirali pozwalają na uzyskanie jeszcze dokładniejszego wzoru płynnego cięcia krzyżowego poprzez skrzyżowanie się dwóch przeciwnych do siebie sinusoid. Przy użyciu wału polepsza się efekt uprawowy, zwiększa wydajność, często pozwalając na pracę w warunkach, w których wcześniej przy użyciu innych maszyn nie była możliwa. Konstrukcja spiralnego wału nożowego daje wysoką skuteczność zabiegów agrotechnicznych wykonywanych na ścierniskach jak rozdrabnianie resztek pożniwnych oraz niszczenie poplonów poprzez układ krzyżowego cięcia.

Najważniejsze właściwości


  • Koncepcja ProCut
  • Ultra-płytka uprawa
  • Wiele dostępnych konfiguracji
  • Przewymiarowane konstrukcje

  • Stal zapewniająca przewagę
Koncepcja ProCut- ultra-płytka uprawa gleby
- poprawienie wyników uprawowych
- ograniczenie liczby przejazdów polowych
- wysoka wydajność i jakość pracy
- stabilna wydajna praca bez wibracji
- cięcie krzyżowe wałów pracujących w tandemie
- wysoka przepustowość maszyny
- dwustronny układ zawieszenia (opcja)
- zwalczenie omacnicy prosowianki
- przerwanie parowania
- noże z hartowanej stali
- dociążenie przedniej osi ciągnika i poprawienie sterowności ciągnika
- ograniczenie kosztów obróbki gleby

Ultra-płytka uprawaWyzwania, jakie stawia przed rolnikami zmieniający się klimat do spółki z nowymi wytycznymi Wspólnej Polityki Rolnej UE sprawiają, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się w Polsce narzędzia do ultra-płytkiej uprawy. Rolmako dostosowuje się do nowych warunków prezentując całą gamę tego typu maszyn do uprawy gleby. Każda niepożądana w łanie roślina to utrata cennej wody, która w suchych sezonach jest na wagę złota. W czasach, gdy coraz częściej rośliny uprawne cierpią z powodu suszy nie możemy pozwolić sobie na zachwaszczenie plantacji. Chwasty i samosiewy stanowią poważną konkurencję nie tylko w walce o wodę, ale także światło, przestrzeń czy składniki pokarmowe. Ich ograniczenie powinno zatem być naszym celem już od momentu zbioru przedplonu. Jeżeli nie sprowokujemy chwastów do kiełkowania odpowiednio wcześnie, będą poważnym problemem w łanie rośliny następczej. Przy zastosowaniu wału ProCut nasiona rzepaku i chwastów kiełkują szybko, ponieważ są umieszczone w glebie płytko. Skiełkowanie nasiona samosiewów i chwastów można zniszczyć w kolejnym zabiegu mechanicznym. Takie postępowanie jest powrotem do metod znanych i sprawdzonych. Prowadzi do zmniejszenia zużycia środków chemicznej ochrony roślin oraz do zastosowania na szeroką skalę metod integrowanej ochrony. Maszyny do ultra-płytkiej uprawy stają się bardzo popularne wśród rolników i to nie tylko tych, którzy pracują na swoich polach w technologii bezorkowej.

Wiele dostępnych konfiguracji

Duże doświadczenie eksportowe pozwoliło nam na zbudowanie oferty dostosowanej do oczekiwań Klienta. Duża liczba konfiguracji i doposażenia maszyn rolniczych pozwala dopasować urządzenie do warunków polowych w jakich przyjdzie mu pracować. Wiele lat pracy pracowników Rolmako nad udoskonalaniem wyrobów firmy pozwala nam dzisiaj dostarczać produkty najwyższej jakości do najbardziej odległych regionów świata, gdzie udowodniły one swoją przydatność w zróżnicowanych układach glebowych.

Przewymiarowane konstrukcje

Maszyny uprawowe Rolmako wyróżniają się spośród konkurencji większą masą własną. Kadra firmy odpowiedzialna za rozwój buduje urządzenia rolnicze z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy. Maszyny Rolmako uprawiają skutecznie ziemie w najbardziej wymagających regionach świata, bez konieczności ich dociążania. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne narzędzia uprawowe, pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.

Stal zapewniająca przewagę nad konkurencją

Coraz większe i mocniejsze ciągniki rolnicze poddają elementy konstrukcyjne maszyn uprawowych coraz większym naprężeniom sięgającym granic ich możliwości. Od nowoczesnych konstrukcji rolniczych oczekuje się dużej wytrzymałości na obciążenia oraz wydłużonego okresu eksploatacji. Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji gatunkowych stali, dlatego przy produkcji naszych maszyn uprawowych używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC, stale węglowe i borowe do obróbki cieplnej oraz trudnościeralne Hardox. Zastosowanie jakościowych wyrobów hutniczych czyni nasze produkty wysokowytrzymałymi urządzeniami rolniczymi zdolnymi pracować przy dużych prędkościach roboczych z wysoką wydajnością powierzchniową.

Galeria zdjęć
Parametry techniczne

To Ciebie zainteresuje
Artykuły z blogaArtykuły z KNOW-HOW