To nie są zwykłe wały, ale przydatna maszyna i inwestycja, która się opłaca

Wałowanie jest bardzo ważnym zabiegiem agrotechnicznym w znaczący sposób wpływającym na jakość upraw oraz późniejszy urodzaj. Wały do wyrównywania pola i rozbijania brył niezależnie od rodzaju zamontowanych pierścieni są powszechnie używanymi maszynami z funkcjami i zaletami docenianymi przez wszystkich rolników. Każdy plantator chcący osiągnąć maksymalizację zysków powinien je mieć w swoim podstawowym wyposażeniu. Najwięcej czasu konstruktorzy poświęcili rozkładaniu wałów na czas pracy i składaniu na czas transportu. Całość operacji jest płynna i prosta w obsłudze, odbywa się przy użyciu tylko jednego cylindra hydraulicznego zamontowanego na dyszlu maszyny. Projektując wały do wyrównywania pola i rozbijania brył udało się zminimalizować potrzebne sterowanie hydrauliczne. Dzięki temu maszyna jest prosta w obsłudze i skuteczna w działaniu. System kopiowania terenu zapewnia optymalne rozłożenie ciężaru na wszystkich sekcjach wału zapewniając optymalny kontakt z nawierzchnią w każdych warunkach i na całej szerokości roboczej. Rolmako korzysta z materiałów o wysokiej jakości, zwłaszcza w miejscach poddawanych ciągłemu zużyciu podczas eksploatacji - przede wszystkim na wałach. Jest to gwarancja długiej żywotności urządzenia. Wałowanie to doskonała okazja do oczyszczenia pola z kamieni. W wyposażeniu opcjonalnym znajdują się pojemniki pozwalające zebrać z pola wiele kamieni. Wał o szerokości 9,4 m wyposażony jest w osie z układem tandem.

Przeznaczenie wałów zależne jest od wyboru pierścienia uprawowego

Szerokie zastosowanie od ziem lekkich, piaszczystych do ciężkich, mokrych i lepiących ziem gliniastych. Oferta, którą można dopasować do wszystkich wymagań Klienta. Rolmako oferuje cztery rodzaje wałów do różnych zastosowań: Cambridge przeznaczony do uprawy przedsiewnej, Crosskill - bardziej agresywny wał do kruszenia brył, wał z pierścieni stalowych do zastosowania za kultywatorem ścierniskowym oraz Campbell do zagęszczania gleby po orce. Wały uprawowe mogą być łączone z innymi maszynami (kultywator, brona talerzowa...). Liczba przejazdów zostaje wówczas ograniczona do minimum. Wszystkie elementy robocze wałów odlewane są z żeliwa sferoidalnego GGG50. Pierścieniowy wał stalowy o średnicy 600 mm skutecznie zagęszcza glebę i kruszy bryły. Agresywny profil narzędzia tnie i wciska resztki pożniwne w ziemię. Pierścienie wału są wykonane z odpornego na ścieranie materiału (stal borowa hartowana). Ich gładka powierzchnia zapobiega oklejaniu się glebą i słomą nawet podczas pracy w wilgotnych warunkach. Wały Orion znajdują zastosowanie przy uprawie roli oraz użytków zielonych. Są idealnym narzędziem rolniczym do upraw przedsiewnych. Na użytkach zielonych wał Orion stosowany jest do pobudzenia krzewienia się traw, do wałowania do siewu i pielęgnacji istniejących zasobów. Ma on również zastosowanie przy uprawie ścierniska wspomagając rozkład masy pożniwnej. Stanowi dobre narzędzie do tej uprawy w połączeniu z tnącym wałem nożowym.
Uniwersalne wały, doskonały wynik uprawy

Wały do wyrównywania pola i rozbijania brył to maszyny mocowane do ciągnika za pomocą dwupunktowego zaczepu tzw. uniwersalnej belki. Ciężka rama wału zbudowana z profili 200x100x10 mm i 200x100x8 mm zapewnia optymalny docisk maszyny do podłoża. Szeroki wybór pierścieni pozwala na wybór wałów odpowiednich do rodzaju gruntu. Otrzymujemy optymalne ugniatanie wzdłuż całej szerokości roboczej wału – nawet na zakrętach i nierównym terenie. Osiągając stały nacisk wzdłuż całej szerokości roboczej system wałów Rolmako pozwala na to, by każda sekcja pracowała niezależnie. System kopiowania terenu zapewnia niezależną pracę wałów. Oznacza to, że optymalny kontakt z glebą jest utrzymywany na całej szerokości roboczej nawet w trudnych warunkach. Sprężyny przekazują masę na sekcje boczne. Włóka hydrauliczna Crossboard montowana jest jako opcja. Standardowa sprężyna 45x10 mm wyposażona w płozę 100 mm może być zastąpiona wersją wzmocnioną ze sprężyną 80x10 mm i płozą szeroką na 150 mm, którą dodatkowo można wyposażyć w belkę stabilizującą. Firma Rolmako oferuje wały, które przodują ze względu na swoją prostotę, niezawodność działania i niskie wymagania obsługi i konserwacji. Maszyna jest przyjazna dla użytkownika, blokada na czas transportu odbywa się automatycznie przez zatrzask dociągany sprężyną. Blokada jest zwalniana cylindrem hydraulicznym jednostronnego działania. Przygotowanie gruntu przed siewem lub walcowanie po zasiewie można wykonać jednym i tym samym wałem Cambridge.
Budowa maszyn1. Tylna belka z oświetleniem LED

Opcjonalnie belkę z oświetleniem LED można wyposażyć w ramkę tablicy rejestracyjnej z podświetleniem dla maszyn, które będą zgłaszane w urzędzie komunikacji.

2. Masywny dyszel

Dyszel z wahliwą belką III kategorii zaczepu ciągnika. Mocny, przewymiarowany dyszel daje dużą stabilność podczas pracy uprawowej oraz w trakcie przejazdów na pole.

3. Zaczep dyszla

Standardowa forma sprzęgania to belka zaczepowa.

4. Dwa warianty hamulca

Maszyny rolnicze oraz ich kombinacje przekraczają wagę całkowitą 3500 kg. W celu poruszania się po drogach publicznych muszą zostać wyposażone w hamulec pneumatyczny lub hydrauliczny. W przypadku maszyn przekraczających w/w wagę nie wyposażonych w hamulec obowiązuje zakaz poruszania się po drogach publicznych.

5. Włóka Crossboard

Narzędzie uprawowe sprawdza się przy rozbijaniu brył ziemi i równaniu pola przed pracą wału.

6. Wał uprawowy

Pięć wersji: Cambridge, Crosskill, stalowy, Campbell i ORION. Wybór odpowiedniego pierścienia do konkretnej uprawy jest kluczowy.

7. Zespoły łożyskowe

Najwyższej jakości łożyska w masywnych obudowach zamontowane na osi 50 mm.

8. Żeliwo sferoidalne GGG50

Dobre właściwości mechaniczne i inne zalety żeliwa sferoidalnego wpływają na dłuższy okres eksploatacji wału uprawowego.

9. System kopiowania terenu

Prosty i skuteczny system kopiowania terenu pozwala na ułożenie się wału w stosunku do uprawianego podłoża.

10. Solidna przewymiarowana rama maszyny

Solidna konstrukcja ramy to najważniejszy z elementów maszyny uprawowej. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne narzędzia uprawowe pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.

11. Jakościowa stal

Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji jakościowych wyrobów hutniczych, dlatego przy wytwarzaniu ramy maszyny uprawowej używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC.

12. Obróbka laserowa blach, rur i profili

Zastosowanie technik laserowych do produkcji maszyn rolniczych umożliwia wycinanie w gatunkowych, twardych blachach, gdzie otworowanie zwykłą metodą wiórową jest utrudnione i kosztowne.

13. Śrutowanie stali i malowanie proszkowe

Odpowiednie przygotowanie detali maszyn w połączeniu z malowaniem proszkowym sprawia, że otrzymana powłoka jest trwała i wytrzymała. Nie trzeba się martwić dodatkową konserwacją czy skomplikowaną pielęgnacją.

14. Zrobotyzowane spawanie

Precyzja i powtarzalność komponentów maszyny jest możliwa dzięki automatycznemu spawaniu. Wszystko po to, aby zapewnić Państwu możliwie najlepsze wykonanie podzespołów. W swoich zasobach posiadamy najnowocześniejsze zrobotyzowane urządzenia, dzięki którym wykonujemy najbardziej wymagające prace spawalnicze.
Wały uprawowe są wysoce wyspecjalizowanymi maszynami rolniczymi, które są odpowiednie dla wielu różnych typów gleby w zależności od wyboru typu i rozmiaru pierścienia

Wyposażenie
Standardowe
 • Dostępne rodzaje wałów: wał Cambridge Ø 530 mm, wał Crosskill Ø 500 mm, wał z pierścieni stalowych Ø 600 mm, wał Campbell Ø 700 mm lub wał pryzmatyczny ORION Ø 500 mm. Standardowo w maszynie montowane jest ogumienie 400/60 15.5. System rozkładania i składania maszyny następuje w sposób mechaniczny wspomagany centralnym siłownikiem hydraulicznym znajdującym się na dyszlu. Kopiowanie terenu na sprężynach talerzowych. Podłączenie do zaczepu ciągnika odbywa się za pomocą ucha dyszla.
Wyposażenie
Opcjonalne
 • Włóka hydrauliczna Crossboard
 • Wzmocniona włóka Crossboard
 • Wzmocniona włóka Crossboard z belką stabilizacyjną
 • Wały wykonane ze sferoidalnego żeliwa GGG50
 • Hamulec hydrauliczny lub pneumatyczny
 • Pojemniki na kamienie
 • Siewnik poplonu Delimbe
 • Siewnik poplonu APV
 • Tylna belka z oświetleniem LED
 • Bezobsługowe zespoły łożyskowe wału
 • Ucho dyszla