Wdrożenie do oferty kultywatora uniwersalnego do upraw przedsiewnych i podorywkowych U 497 było podyktowane potrzebą rynku na maszynę uprawową, która będzie z powodzeniem pracować płytko przygotowując glebę przed siew oraz pożniwną obróbkę ścierniska – wszystkie prace jednym kultywatorem. U 497 to 4-belkowy agregat uprawowo-ścierniskowy wyposażony w wibrujące zęby, które rozgarniają, mieszają glebę z resztkami roślin i napowietrzają ją. Dzięki możliwości zastosowania dłut do różnych prac oraz bogatemu wyposażeniu jest narzędziem idealnie dopasowanym do potrzeb rolnika. Maszyna dostępna jest w szerokościach roboczych od 3,0 m do 6,0 m w wersji zawieszanej lub półzawieszanej.
Kombinacja wydajności
i niezawodności
Nowoczesny agregat do upraw przedsiewnych i podorywkowych
Kultywator uniwersalny U 497 znajduje szerokie zastosowanie w uprawie gleby. Jest to maszyna uprawowo-ścierniskowa, która w razie potrzeby jest 100 % agregatem przedsiewnym oraz jak zajdzie potrzeba pełnowartościowym agregatem podorywkowym. 4-belkowy kultywator z mocnym zespołem roboczym wyposażonym w zęby SW 70x12 mm sprawdzi się na glebach lekkich, średnich i ciężkich. Odpowiednio długa konstrukcja umożliwia dużą przepustowość podczas uprawy. Uniwersalne zęby pozwalają na głębokie spulchnianie gleby oraz płytką uprawę ścierniska, co pozwala rolnikowi optymalnie wykorzystać maszynę podczas wielu zabiegów.
Prosta, ergonomiczna i solidna konstrukcja
Kultywator U 497 przygotowuje pole pod siew oraz wykonuje pełne podcięcie ścierniska przy pomocy zębów o stosunkowo niskim współczynniku oporu, które w niezrównany sposób tną i mieszają resztki pożniwne. Następną operację wykonuje wał doprawiający, który wyrównuje glebę. Ostatni zabieg, czyli konsolidację ziemi wykonuje solidny wał uprawowy. Maszyna łączy w sobie dużą wydajność potrzebną do niezawodnej uprawy z prostą, ale bardzo solidną konstrukcją. Kultywatory uniwersalne U 497 do upraw przedsiewnych i podorywkowych budowane są z myślą o wielu latach ciężkiej pracy poprzez długą żywotność na wyrost potężnych konstrukcji oraz możliwość wytrzymywania dużych obciążeń na przestrzeni wielu hektarów ciężkiej pracy.
Budowa maszyn
1. Tylna belka z oświetleniem
LED
2. Masywny dyszel
3. Zaczep dyszla
4. Wózek transportowy
5. Dwa warianty hamulca
6. Spulchniacze śladów ciągnika
7. Włóka przednia
8. Zęby kultywatora
9. Wał uprawowy
10. Zgrzebło sprężynowe
11. Ustawienie głębokości pracy
12. Koła podporowe
13. Solidna przewymiarowana rama maszyny
14. Jakościowa stal
- Cztery rzędy zębów SS z redliczką (sprężyna 45x12 mm) do prac przedsiewnych lub uniwersalny ząb SW / ST (sprężyna 70x12 mm / 90x13 mm) do prac przedsiewnych i podorywkowych. Ząb SW / ST zakończony jest redliczką przedsiewną, opcjonalnie gęsiostopą podorywkową. Tylny wał rurowy Ø500mm.
- Włóka przednia mechaniczna
- Włóka przednia Crossboard hydrauliczna
- Włóka przednia Crossboard mechaniczna
- Włóka przednia wzmocniona Crossboard hydrauliczna
- Włóka przednia wzmocniona Crossboard hydrauliczna z belką stabilizacyjną
- Belka ze zgrzebłem sprężynowym
- Spulchniacze śladów ciągnika do wersji półzawieszanej
- Wzmocnienie zęba SW/ST
- Rozbudowa do wersji półzawieszanej
- Koła podporowe 185/65-15 do wersji półzawieszanej
- Hydrauliczna regulacja głębokości
- Gęsiostopa do zęba SW 180 mm
- Gęsiostopa do zęba ST 280 mm
- Hamulec pneumatyczny
- Hamulec hydrauliczny
- Siewnik poplonu Delimbe
- Siewnik poplonu APV
- Przednie tablice odblaskowe (maszyny zawieszane)
- Przednia belka z oświetleniem LED (maszyny półzawieszane)
- Tylna belka z oświetleniem LED
- Ramka tablicy rejestracyjnej z podświetleniem
- Bezobsługowe zespoły łożyskowe wału
- Wał strunowy z listwami prostymi Ø460 mm
- Wał strunowy z listwami uzębionymi Ø460 mm
- Wał zębaty Packer Ø460 mm
- Wał rurowo-pierścieniowy Ø450 mm
- Wał Crosskill Ø400/500 mm
- Wał pierścieniowy Ø500 mm
- Wał sprężynowy Ø470 mm
- Wał gumowy Ø500 mm
- Wał spiralny Ø455 mm
- Wał T-ring Ø500
- Wał U-ring Ø540 mm
- Tandem wał rurowy Ø400 mm plus strunowy Ø400 mm
- Tandem U-ring Ø400 mm
- Wał pryzmatyczny ORION Ø400 mm
Najczęściej wybierane akcesoria
Cultivation tools
Zęby kultywatora
Wszystkie warianty zębów agregatu realizują w szybkim tempie i z optymalnym rezultatem różne operacje uprawowe gwarantując zawsze niskie koszty eksploatacji. Ząb SS 45 mm x 12 mm z redlicą wąską 300x52x7 mm to typowy element roboczy do upraw przedsiewnych, podobnie jak ząb Belotta SW 70 mm x 12 mm wyposażony w redlicę 300x52 x7 mm. Przeznaczenie agregatu zmienia się przy zamontowaniu podcinania o szerokości 180 mm. Ząb ST 90x13 mm z redlicą prostą 300x60x10 mm ma zastosowanie przy trudnych uprawach z użyciem podcinacza o szerokości 280 mm przy ciężkich pracach ścierniskowych. Istnieje możliwość zamówienia maszyny w konfiguracji mieszanej, gdzie zęby zakończone są w jednym rzędzie redlicą wąską, a w innym szeroką. Zarówno ząb SW jak i ST dostępne są ze sprężyną pomocniczą, która przeznaczona jest na panujące ekstremalnie trudne warunki.
Spulchniacze śladów ciągnika
Podczas pracy na glebach wrażliwych na ugniatanie i przy zredukowanej głębokości roboczej zasadne jest użycie spulchniaczy śladów kół ciągnika. Są one pierwszym elementem oddziałującym na pole bezpośrednio za ciągnikiem, które unoszą, spulchniają i równają glebę zagęszczoną kołami. Pozycja spulchniaczy śladów kół może być regulowana w poziomie i w pionie. Sprężynowy spulchniacz zapewnia niezmienną siłę uwalniania. Idealne spulchnienie śladów kół ciągnika eliminuje nierównomierne wschody roślin po siewie.
Przednia włóka równająca
Włóka przednia ma za zadanie wstępnie zniwelować oraz rozkruszyć większe bryły. Dzięki wyrównanej powierzchni wszystkie zęby będą pracować z taką samą głębokością. Jest to proste i skuteczne narzędzie równające. Regulacja głębokości odbywa się poprzez przełożenie sworznia w odpowiedni otwór bez użycia narzędzi. Ustawienie przedniej włóki jest mechaniczne. Wyposażono ją w zabezpieczenie przeciążeniowe w postaci amortyzacji sprężynowej. Precyzyjnie wyrównana powierzchnia gleby umożliwia równomierne zagęszczenie i spulchnienie łoża siewnego. Przednia włóka stosowana w agregatach uprawowych posiada prostą, solidną i niezawodną konstrukcję.
Włóka Crossboard
Włóka zbudowana jest z hartowanych sprężyn oraz wygiętych nakładek roboczych. Dzięki zastosowaniu tego narzędzia przed sekcją talerzową bryły zostaną rozbite, a pole wyrównane. Włóka tworzy optymalną powierzchnię przed siew. Z powodzeniem sprawdza się na zakamienionych polach, ponieważ nie wyciąga ich na powierzchnię. Włóka Crossboard występuje w kilku wariantach, które różnią się od siebie wymiarem sprężyny oraz szerokością płozy. Na trudne warunki zamontowana może zostać opcjonalna belka stabilizacyjna łącząca elementy robocze w jedną całość dla jeszcze lepszych efektów równania. Gdy na powierzchni pola tworzy się twarda skorupa właściwe jest zastosowanie agresywnej płozy z zębami DoubleKnife.
Zgrzebło sprężynowe
Producent opcjonalnie montuje za wałem doprawiającym belkę ze zgrzebłem sprężynowym, które rozciąga słomę po powierzchni pola nie pozostawiając miejsc, gdzie duże nagromadzenie resztek pożniwnych uniemożliwia prawidłową uprawę. Staranne rozprowadzenie słomy ma wielkie znaczenie, ponieważ kolejnej roślinie uprawowej zapewnia się te same warunki rozwoju na całej powierzchni pola. Zgrzebło sprężynowe jest doskonałym narzędziem uzupełniającym uprawę, ponieważ zapewnia lepsze warunki startowe wysiewanym roślinom.
Siewnik poplonu APV
We equip our cultivation machines with catch crop seeders in cooperation with specialists from APV, who offer a wide range of catch crop and fertilizer seeders. The entire range of products and available accessories can be found on the manufacturer's website (https://www.apv-polska.pl). By utilizing APV catch crop seeders on Rolmako cultivation machines, unnecessary travel is reduced. APV devices ensure the precise spreading of catch crops and subsowing, even in the smallest doses.
Wały doprawiające
Ugniatanie, zagęszczenie gleby, kruszenie grud oraz wyrównanie powierzchni pola to dopełnienie uprawy następujące po pracy narzędzi roboczych maszyn uprawowych. Zadanie to przejmuje wał tylny. Wybór odpowiedniego wału doprawiającego ma duży wpływ na cały proces pracy oraz charakterystykę zastosowania maszyny uprawowej, dlatego w Rolmako udostępniamy gamę wałów uprawowych różniących się kształtem, rodzajem zastosowanego materiału, średnicą zewnętrzną, wagą oraz co najważniejsze przeznaczeniem uprawowym. Wybór zależy od tego, jaką mamy glebę oraz jaki efekt uprawowy chcemy uzyskać. W Rolmako świadczymy fachowe usługi doradcze podczas konfiguracji urządzeń rolniczych zmierzające do właściwego dostosowania maszyny uprawowej do warunków, w jakich ma pracować.
Najważniejsze właściwości
Przeznaczenie
Kultywator uniwersalny U 497 ma szerokie zastosowanie zarówno do upraw przygotowujących glebę przed siewem jak i do upraw pożniwnych. Zęby sprężyste z redliczkami prostymi to podstawowe narzędzia zapewniające świetną obróbkę gleby w przygotowaniu jej do zasiewu. Dla optymalnego wymieszania ziemi z resztkami organicznymi przy uprawie ściernisk sprawdzają się znakomicie szersze redlice.
Przykładowe możliwości wykorzystania kultywatora uniwersalnego U 497:
- pierwsza uprawa po żniwach
- napowietrzenie ziemi na wiosnę
- spulchnienie po orce/głęboka praca i przygotowanie do siewu
- mieszanie obornika z glebą
- uprawa poplonów itp.
Zalety
Zastosowanie kultywatora uniwersalnego U 497 ułatwia przenikanie wód powierzchniowych, zmniejsza skłonność do zasklepienia gleby, zmniejsza ilość chwastów w porze wysiewu, a tym samym redukuje zużycie produktów do odchwaszczania chemicznego. Obróbka ziemi przy użyciu kultywatora Rolmako sprzyja rozwojowi korzeni roślin, co umożliwia optymalne wchłanianie wody i składników odżywczych do ziemi.
Zalety kultywatora uniwersalnego U 497:
- uniwersalność zastosowania w uprawie
- wysokie tempo pracy
- jakościowe komponenty
- niskie zapotrzebowanie na moc
- szeroka oferta elementów wyposażenia.
Hydrauliczna regulacja głębokości
Hydrauliczna regulacja głębokości zapewnia optymalny komfort użytkowania oraz znacznie ułatwia czynności związane z ustawieniem tego parametru pracy. Łatwa i przyjazna dla operatora hydrauliczna regulacja głębokości pracy jest przeprowadzana za pomocą dystansowych klipsów na siłownikach. Jest bardzo przydatna gdy wymagana jest częsta zmiana głębokości pracy elementów roboczych maszyny.
Koła podporowe
Szerokie, przednie koła podporowe zapewniają doskonałą kontrolę głębokości roboczej. Poprawiają one stabilizację pracy, zapewniają dodatkowe podparcie, co odciąża trzypunktowy układ zawieszenia ciągnika. Duża średnica kół pozwala na płynną pracę nawet na nierównym polu, gwarantuje doskonałą precyzję przy dużych szerokościach maszyn, pozytywnie wpływa na jakość uprawy jako element stabilizujący maszynę w trakcie pracy.
Zespoły łożyskowe wału
Poprzez wprowadzenie bezobsługowych łożysk do wałów uprawowych realizujemy ważną koncepcję zmniejszenia czasu potrzebnego do konserwacji maszyny do minimum. Obudowa wykonana z żeliwa sferoidalnego ma 4 razy większą wytrzymałość od tej wykonanej z żeliwa szarego. Unikalna kombinacja uszczelnienia od góry oraz od wewnątrz jest obecnie najlepszym tego typu zabezpieczeniem do zastosowania w rolnictwie. Firma Rolmako przy każdym projekcie zwraca szczególną uwagę na najdrobniejsze elementy maszyn, które podczas eksploatacji mają znaczący wpływ na ilość czasu potrzebnego na konserwację, aby ograniczyć koszty i czas, jaki trzeba poświęcić na przeglądy urządzeń rolniczych.
Wiele dostępnych konfiguracji
Duże doświadczenie eksportowe pozwoliło nam na zbudowanie oferty dostosowanej do oczekiwań Klienta. Duża liczba konfiguracji i doposażenia maszyn rolniczych pozwala dopasować urządzenie do warunków polowych w jakich przyjdzie mu pracować. Wiele lat pracy pracowników Rolmako nad udoskonalaniem wyrobów firmy pozwala nam dzisiaj dostarczać produkty najwyższej jakości do najbardziej odległych regionów świata, gdzie udowodniły one swoją przydatność w zróżnicowanych układach glebowych.
Stal zapewniająca przewagę nad konkurencją
Coraz większe i mocniejsze ciągniki rolnicze poddają elementy konstrukcyjne maszyn uprawowych coraz większym naprężeniom sięgającym granic ich możliwości. Od nowoczesnych konstrukcji rolniczych oczekuje się dużej wytrzymałości na obciążenia oraz wydłużonego okresu eksploatacji. Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji gatunkowych stali, dlatego przy produkcji naszych maszyn uprawowych używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC, stale węglowe i borowe do obróbki cieplnej oraz trudnościeralne Hardox. Zastosowanie jakościowych wyrobów hutniczych czyni nasze produkty wysokowytrzymałymi urządzeniami rolniczymi zdolnymi pracować przy dużych prędkościach roboczych z wysoką wydajnością powierzchniową.
Przewymiarowane konstrukcje
Maszyny uprawowe Rolmako wyróżniają się spośród konkurencji większą masą własną. Kadra firmy odpowiedzialna za rozwój buduje urządzenia rolnicze z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy. Maszyny Rolmako uprawiają skutecznie ziemie w najbardziej wymagających regionach świata, bez konieczności ich dociążania. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne Cultivation tools, pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.