Chwastownik ActiVAgro to agregat uniwersalny, który znajduje zastosowanie nie tylko w standardowych uprawach, ale także wykorzystywany jest do pielęgnacji użytków zielonych. Chwastownik ActiVAgro jest doskonałą alternatywą dla zwalczania chwastów środkami chemicznymi. Przeznaczeniem brony jest utrzymanie obecności chwastów na jak najniższym poziomie i skruszenie skorupy powierzchniowej. ActiVAgro może być także użyty do bronowania świeżo po zasianiu zanim roślina wejdzie w fazę wschodzenia. Chwasty mogą być usuwane od razu po wzroście lub wcześniej już w fazie kiełkowania. Później, pozostawione na powierzchni gleby usychają i obumierają. Chwastownik wyposażony jest w standardzie w hydrauliczne rozkładanie ramy, która podczas pracy dopasowuje się do ukształtowania terenu zapewniając równomierne rozłożenie nacisku. Kąt pracy zębów brony można regulować mechanicznie lub z kabiny ciągnika hydraulicznie dzięki siłownikom. To rozwiązanie zapewnia równomierną pracę w każdej sekcji roboczej brony.
Najlepsza alternatywa dla chemicznego zwalczania chwastów
Jedno urządzenie do zastosowania
w wielu typach upraw
Głównym zadaniem chwastownika jest wygrabianie darni i niszczenie kretowisk na łąkach. Narzędzie to można wykorzystywać bardzo skutecznie do niszczenia chwastów w zbożach oraz roślinach motylkowych. Urządzenie ma zastosowanie w niemal wszystkich rodzajach upraw: rzepak i inne zboża, warzywa, kukurydza, buraki cukrowe, ziemniaki, soja, groch, dynia oraz użytki zielone, trawy i łąki. Szczególnie przy dużych szerokościach roboczych chwastownik uzyskuje doskonały efekt dopasowania pracy do podłoża oraz płynnej pracy. Maszyna została zbudowana po to, aby przynieść konkretne korzyści. Są to między innymi niższe koszty wynikające z mniejszego zużycia środków chemicznych, lepsze warunki do wegetacji i wzrostu roślin oraz ich ochrona przed chwastami. Dodatkową funkcją maszyny jest napowietrzanie gleby, które potrzebne jest do efektywnego wzrostu roślin. Bardzo duża szerokość robocza przekłada się na zwiększoną wydajność. Możliwe jest doposażenie urządzenia w siewnik poplonów APV z dmuchawą pneumatyczną lub hydrauliczną
Konstrukcja zapewniająca wytrzymałość i wygodę pracy
Dostępne szerokości robocze zawierają się w zakresie od 6,00 m do 12,00 m. Żadna z wersji nie przekracza 3m szerokości transportowej dzięki hydraulicznemu, tak zwanemu nożycowemu systemowi składania ramion, który pozwala maksymalnie zredukować szerokość oraz wysokość transportową. Urządzenie montowane jest na 3-punktowym układzie zawieszenia. Każda z sekcji roboczych ma szerokość 1,5 m i składa się z 48 zębów umieszczonych w 6 rzędach. Nasz chwastownik zbudowany jest na solidnej ramie, a każda cześć robocza jest zamontowana indywidualnie na wahaczu. Takie rozwiązanie charakteryzuje się optymalnym efektem kopiowania terenu. Maszyna pozwala na niszczenie chwastów we wczesnym etapie rozwoju dzięki specjalnie wyprofilowanym sprężynowym elementom roboczym.
Budowa maszyn
1. Tylna belka z oświetleniem
LED
2. Wieża trzypunktowego układu zawieszenia
3. Koła podporowe
4. Elementy robocze
5. Osłona sprężyny
6. Tylne włóki zgarniające
7. Regulacja kąta pochylenia sprężyn
8. Głębokość pracy sprężyn
9. Stopy podporowe
10. Elementy robocze
PREMIUM
11. Solidna przewymiarowana rama maszyny
12. Jakościowa stal
13. Obróbka laserowa blach, rur i profili
14. Śrutowanie stali i malowanie proszkowe
- Koła do regulacji wysokości pracy maszyny, dodatkowe koła podporowe (wersja 9,0 m i 12,0 m), 6 rzędów pojedynczych zębów o średnicy 7 mm, mechaniczna regulacja kąta pracy zębów, mechaniczna blokada ramion na czas transportu, podpory na czas postoju.
- Sprężyny 8 mm
- Hydrauliczna regulacja sprężyn
- Zgarniacze równające
- Koła podporowe
- Tylna belka z oświetleniem LED
- Siewnik poplonu APV
Najczęściej wybierane akcesoria
Cultivation tools
Zęby uprawowe
Całą pracę wykonują zęby sprężynowe 7 mm (opcjonalnie 8mm) rozmieszczone w 6 rzędach. Przestrzeń między zębami to optymalny dystans, który został ustalony podczas wielu testów przeprowadzonych w rozmaitych warunkach glebowych oraz zróżnicowanych uprawach. Dzięki temu otrzymujemy identyczny efekt intensywności uprawy na całej szerokości roboczej oraz pomiędzy rzędami. W przypadku uprawy broną ActiVAgro skupiono się na tym, aby uzyskać równomierny efekt odchwaszczania. Osiągnęliśmy optymalny efekt wibracji dzięki potrójnemu zwinięciu sprężyny. Dzięki bocznej wibracji zębów w połączeniu z prędkością jazdy uzyskuje się kompleksową obróbkę. Wydłużona końcówka zęba brony pozwala przedłużyć jej żywotność. Zoptymalizowany kąt wygięcia elementu roboczego zapewnia idealny wynik eliminacji chwastów oraz rozbijania skorupy podczas bronowania. Te zęby sprawdziły się również w różnych uprawach, ponieważ dłuższe zęby mogą jeszcze lepiej dostosować się do nierównej gleby.
Najważniejsze właściwości
Odchwaszczanie mechaniczne
Wraz z pojawieniem się herbicydów wydawało się, że metody mechaniczne zwalczania chwastów stracą na popularności. Tak się jednak nie stało, gdyż część rolników świadomie i dobrowolnie zrezygnowała z używania chemii na swoich polach i postanowiła walczyć z chwastami za pomocą sprawdzonych mechanicznych metod. Chwastownikami interesują się nie tylko rolnicy ekologiczni. W związku z wycofywaniem niektórych herbicydów zainteresowanie taką maszyną wzrasta także wśród rolników konwencjonalnych. Obecnie coraz większa liczba plantatorów, także tych tradycyjnych jest zainteresowana odchwaszczaniem mechanicznym swoich upraw. W związku z tym firma Rolmako wprowadziła na rynek ActiVAgro - chwastownik w nowej wersji. Znikające z asortymentu substancje czynne, problemy z dostępnością środków ochrony roślin i rosnące ich ceny - czynniki te sprawiają, że producenci rolni coraz częściej wybierają alternatywne, mechaniczne metody walki z chwastami. Chwastownik ActiVAgro to przyjazny dla użytkownika i solidny chwastownik, który spełnia wymagania współczesnego rolnika w zakresie wydajnego odchwaszczania zarówno zbóż, jak i pól trawiastych.
Koncepcja brony ActiVAgro:
- precyzyjna technologia odchwaszczania, duży zakres wszechstronności
- indywidualne adaptowanie się do każdego pola brony oraz siły nacisku sprężyn do kształtu terenu
- szerokość robocza od 6,0 m do 12 m
- wysoka wydajność i jakość pracy
- konstrukcja chwastownika idealna na nierówne pola
- wysoka przepustowość maszyny
- precyzyjnie kontrolowana głębokość pracy, hydrauliczna regulacja zębów doskonale nadaje się do upraw wrażliwych
- zoptymalizowany kąt wygięcia zębów poprawia wydajność bronowania
- 6 równoległych belek z elementami roboczymi
- koła podporowe zapewniające wygodę i oczekiwany, równomierny efekt pracy
- zbalansowany rozkład masy oraz siły nacisku w całej szerokości roboczej
- niskie zapotrzebowanie na moc i zużycie paliwa
- łatwość manewrowania na uwrociach
- obróbka minimalnej ilości gleby w celu osiągnięcia oczekiwanych efektów
- wytrzymałe zęby sprężynowe, które są w stanie mocniej przetwarzać glebę
- minimum miejsc regulacji.
Zalety chwastownika ActiVAgro:
- płynna praca chwastownika dzięki kompaktowej konstrukcji
- innowacyjny system sprężyn
- hydrauliczna regulacja siły nacisku zębów
- stały nacisk zębów na całej szerokości
- oś wahadłowa do kompensacji nierówności terenu, pływające sekcje robocze podążają za uksztaltowaniem pola
- otwór podłużny na mocowaniu cięgła górnego zapewnia idealne dopasowanie do podłoża na pagórkowatych polach
- precyzyjny wysiew nasion siewnikiem poplonu z jednoczesnym odchwaszczaniem
- długi element roboczy, wydłużenie okresu eksploatacji
- ochrona roślin uprawnych
- koła podporowe zapobiegają zbyt głębokiemu zagłębianiu się zębów sprężynowych
- nawet przy bardzo lekkiej glebie zęby pozostają na żądanej głębokości
- szybka i łatwa wymiana elementów roboczych.
Regulacja sprężyn
Palce mocowane pojedynczo można dostosować do każdego rodzaju upraw dzięki regulowanemu kątowi natarcia. Standardowa mechaniczna regulacja kąta pochylenia sprężyn roboczych może zostać zastąpiona wygodnym hydrauliczny ustawieniem. Sekcje robocze zostały w chwastowniku ActiVAgro podzielone na moduły po 1,5 m z ilością 48 szt. sprężyn na każdy z nich. Każdą ramkę wahadłową ze sprężynami ustawia się oddzielnie, w przypadku większych szerokości roboczych przydatne jest hydrauliczne ustawienie kąta pochylenia palcy sprężynowych chwastownika. Zarówno mechaniczna jak i hydrauliczna regulacja elementów roboczych pozwala na prawidłowe ustawienie w pracy zębów zamontowanych na wahliwych ramkach agregatu.
Koła podporowe
Koła podporowe ze stopniową regulacją położenia zapewniają doskonałe kopiowanie terenu oraz zwiększają komfort pracy. Koła gwarantują dobrą stabilność maszyny podczas pracy w polu. Brona gwiazdowa MATRIX utrzymuje ustalone położenie względem pola, a tarcze uprawiają glebę na zadanej głębokości roboczej. Dzieje się tak dzięki kołom podporowym z regulacją rozstawu do pracy w różnych typach międzyrzędzi. Boczne koła podporowe mają za zadanie stabilizować pracę maszyny na ramionach oraz odciążają TUZ ciągnika. Maszyna jest prowadzona w pracy na kołach, to na nich spoczywa większość ciężaru a nie na podnośniku ciągnika rolniczego.
Wał oponowo-transportowy
Niezależne podwozie może zostać zastąpione przez wał oponowy. Dzięki temu rozwiązaniu znacząco skrócono długość maszyny. Efektem jest lepsza skrętność agregatu. Wał oponowo-transportowy dzięki dużej średnicy i doskonałych właściwościach tocznych swobodnie pracuje na luźnej glebie dbając o odpowiednie do wymagań równomierne i głębokie ugniatanie gleby przed siew. Solidne koła o bieżniku ciągnikowym są niewrażliwe na zakamienione warunki oraz umożliwiają bezproblemową pracę w wilgotnych warunkach. Głównym celem pracy wału oponowego jest zagęszczenie gleby poprawiające podsiąkanie wody glebowej. Jezdny wał oponowo-transportowy dostępny jest dla maszyn w wersji z ramą sztywną. Tak skonfigurowana maszyna wyposażona w sprzęg do siewnika tworzy ekonomiczny zintegrowany zestaw uprawowo-siewny.
Hydrauliczna regulacja głębokości
Hydrauliczna regulacja głębokości zapewnia optymalny komfort użytkowania oraz znacznie ułatwia czynności związane z ustawieniem tego parametru pracy. Łatwa i przyjazna dla operatora hydrauliczna regulacja głębokości pracy jest przeprowadzana za pomocą dystansowych klipsów na siłownikach. Wybór tej opcji jest uzasadniony gdy wymagana jest częsta zmiana głębokości pracy elementów roboczych maszyny.
Zespoły łożyskowe wału
Wprowadzeniem bezobsługowych łożysk do wałów uprawowych realizujemy ważną koncepcję zmniejszenia czasu potrzebnego do konserwacji maszyny do minimum. Obudowa wykonana z żeliwa sferoidalnego, ma 4 razy większą wytrzymałość od tej wykonanej z żeliwa szarego. Unikalna kombinacja uszczelnienia od góry oraz od wewnątrz jest obecnie najlepszym tego typu zabezpieczeniem do zastosowania w rolnictwie. Firma Rolmako przy każdym projekcie zwraca szczególną uwagę na najdrobniejsze elementy maszyn, które podczas eksploatacji mają znaczący wpływ na ilość czasu potrzebnego na konserwację, aby ograniczyć koszty i czas jaki trzeba poświęcić na przeglądy urządzeń rolniczych.
Wiele dostępnych konfiguracji
Duże doświadczenie eksportowe pozwoliło nam na zbudowanie oferty dostosowanej do oczekiwań Klienta. Duża liczba konfiguracji i doposażenia maszyn rolniczych pozwala dopasować urządzenie do warunków polowych w jakich przyjdzie mu pracować. Wiele lat pracy pracowników Rolmako nad udoskonalaniem wyrobów firmy pozwala nam dzisiaj dostarczać produkty najwyższej jakości do najbardziej odległych regionów świata, gdzie udowodniły one swoją przydatność w zróżnicowanych układach glebowych.
Stal zapewniająca przewagę nad konkurencją
Coraz większe i mocniejsze ciągniki rolnicze poddają elementy konstrukcyjne maszyn uprawowych coraz większym naprężeniom sięgającym granic ich możliwości. Od nowoczesnych konstrukcji rolniczych oczekuje się dużej wytrzymałości na obciążenia oraz wydłużonego okresu eksploatacji. Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji gatunkowych stali, dlatego przy produkcji naszych maszyn uprawowych używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC, stale węglowe i borowe do obróbki cieplnej oraz trudnościeralne Hardox. Zastosowanie jakościowych wyrobów hutniczych czyni nasze produkty wysokowytrzymałymi urządzeniami rolniczymi zdolnymi pracować przy dużych prędkościach roboczych z wysoką wydajnością powierzchniową.
Przewymiarowane konstrukcje
Maszyny uprawowe Rolmako wyróżniają się spośród konkurencji większą masą własną. Kadra firmy odpowiedzialna za rozwój buduje urządzenia rolnicze z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy. Maszyny Rolmako uprawiają skutecznie ziemie w najbardziej wymagających regionach świata, bez konieczności ich dociążania. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne Cultivation tools, pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.