Głębosze U 602 oferowane przez Rolmako składają się z dwóch, trzech, czterech, pięciu lub siedmiu zębów. W skład elementów roboczych wchodzi grządziel o grubości 30 mm z przyspawanym hartowanym wałkiem o średnicy 30 mm, który chroni ją przed nadmiernym zużyciem oraz trudnościeralne dłuto HARDOX. Zapewnia ono łatwe wprowadzenie zęba w ziemię oraz długi okres eksploatacji. Element roboczy głębosza jest przystosowany do doposażenia w kule drenarskie. Standardowo zęby zabezpieczone są śrubą, która ulega zerwaniu przy uderzeniu w ukryte w glebie przeszkody. Głębosz produkowany jest również w wersji non-stop z hydraulicznym zabezpieczeniem przeciążeniowym. W głęboszu z hydraulicznym zabezpieczeniem przeciążeniowym rolę bezpiecznika pełni siłownik sprzężony z akumulatorem hydrauliczno- gazowym. W zależności od ciśnienia jakie panuje w układzie zmienia się siła, po przekroczeniu której element roboczy unosi się w górę. Całość zamontowana jest na ramie wyposażonej w trzypunktowy układ zawieszenia. Opcjonalnie na życzenie Klienta producent montuje wał rurowy, zębaty Packer lub Twin Disc.
Zaprojektowany, aby zerwać podeszwę płużną oraz poprawić strukturę gleby
Ekonomiczna uprawa z myślą oszczędzania czasu i pieniędzy
Głębosz Rolmako U 602 rozdziela ziemię w głębszych warstwach, przeciwdziała zbijaniu się gleby, pozytywnie oddziałuje na gospodarkę korzeniową. Głębosze Rolmako są zaprojektowane by sprostać wymogom twardej gleby i możliwościom współczesnych ciągników. Liczne wzmocnienia na ramie, solidna wieża trzypunktowego układu zawieszenia czyni maszynę wytrzymałą i odporną na obciążenia. Głębosz można wyposażyć w sprzęg do podłączenia innego urządzenia przeznaczonego do ciągników o dużym udźwigu na tylnym podnośniku. Połączenie tych narzędzi pozwala na wykonanie dwóch operacji za jednym przejazdem. Rozwiązanie pozwala na optymalizację uprawy oraz uzyskanie najlepszych wyników pracy. Wał talerzowy Twin Disc to jedna z opcji dostępnych wałów tylnych, które doprawiają glebę i utrzymują zadaną głębokość roboczą. W naszej ziemi, która jest już spulchniona głęboszem polepszony jest dostęp powietrza i wody, a co więcej zakorzenienie roślin jest łatwiejsze.
Płynna praca z hydraulicznym zabezpieczeniem non-stop
Zabezpieczenie przeciążeniowe głębosza pozwala na dostosowanie maszyny do warunków uprawy dzięki regulacji siły potrzebnej do odchylenia zęba w przypadku natrafienia na przeszkodę. Głębosz jest zaprojektowany tak, aby umożliwić pełne jednoczesne podbicie kilku zębów, co zapobiega uszkodzeniu gdy w glebie znajdują się duże kamienie. Głębosz pozwala na pokonanie ich przy łagodnym powrocie zęba, co skutkuje ominięciem przeszkody. Maszyny posiadające 4 i więcej zębów wyposażone są w dwa hydro-akumulatory chroniące głębosz przed uszkodzeniem. W modelu U 602 obok standardowego dłuta o szerokości 100 mm może zostać zamówiony ząb prosty zakończony dłutem podcinającym o szerokości 300 mm. Wysoka jakość komponentów oraz hydrauliczne zabezpieczenie non-stop pozwalają na obsługę głębosza bez marnowania czasu potrzebnego na wymianę śrub bezpieczeństwa. Głębosze wyposażone w sprzęg mogą być łączone z różnymi maszynami i wałami.
Budowa maszyn
1. Tylna belka z oświetleniem
LED
2. Trzypunktowy układ zawieszenia
3. Konstrukcja ramy dwa warianty
4. Ząb głębosza
5. Kule drenarskie
6. Zabezpieczenie zęba śrubowe lub hydrauliczne
7. Akumulator hydrauliczny
8. Wał doprawiający
9. Regulacja głębokości pracy
10. Solidna przewymiarowana rama maszyny
11. Jakościowa stal
12. Obróbka laserowa blach, rur i profili
13. Śrutowanie stali i malowanie proszkowe
- Rama zbudowana z kwadratowego kształtownika 140x140x10 mm, grządziel o grubości 30 mm z przyspawanym hartowanym wałkiem o średnicy 30 mm oraz trudnościeralne dłuto 100 mm HARDOX. Ząb zabezpieczony jest przed nadmiernym przeciążeniem śrubą zrywalną lub wyposażony w zabezpieczenie hydrauliczne Non-Stop.
- Hydrauliczna regulacja sprzęgu
- Wał Twin Disc 3,0 m z 3-punktowym układem zawieszenia
- Ząb prosty z dłutem 300 mm
- Koła podporowe
- Kule drenarskie
- Przednie tablice odblaskowe
- Tylna belka z oświetleniem LED
- Bezobsługowe zespoły łożyskowe wału
- Wał rurowy Ø500 mm
- Wał Packer Ø460 mm
- Wał Twin Disc Ø470 mm
- Wał strunowy z listwami prostymi Ø460 mm
- Wał strunowy z listwami uzębionymi Ø460 mm
- Wał rurowo-pierścieniowy Ø450 mm
- Wał Crosskill Ø400/500 mm
- Wał pierścieniowy Ø500/600 mm
- Wał sprężynowy Ø470/550 mm
- Wał gumowy Ø500 mm
- Wał z pierścieni stalowych 48-52 HRC Ø600 mm
- Wał T-ring Ø500/600
- Wał U-ring Ø540 mm
- Wał U-ring ø540 mm
- Wał pryzmatyczny ORION Ø500 mm
- Podwójny wał kolczasty
Najczęściej wybierane akcesoria
Cultivation tools
Ząb głębosza
Standardowy ząb z dłutem 100 mm może zostać zastąpiony nowszym modelem o szerokości 300 mm. Grządziel wyposażona jest w dwie wymienne osłony. Całość wykonana z hartowanej stali borowej. Dłuto wraz z bocznymi podcinaczami stanowi jeden element roboczy. Grządziel wyposażona jest w uchwyty umożliwiające zamontowanie kul drenarskich. Kąt natarcia zęba pozwala na swobodne i bezproblemowe wejście w ziemię. Hartowane tuleje w uchwytach zęba oraz grządzielach zapobiegają rozbijaniu otworów. Element roboczy zabezpieczony jest przed przeciążeniem śrubą M20. W wersji z hydraulicznym zabezpieczeniem płynną pracę zapewnia akumulator gazowy. Symetrycznie rozmieszczone zęby głębosza U 602 w przeciwieństwie do maszyn w kształcie V pozwalają lepiej spulchnić glebę dzięki ustawieniu elementów roboczych na jednej belce poprzecznej. Ziemia jest wzruszana jednocześnie na całej szerokości uprawy. Wierzchnia warstwa gleby nie zostaje wymieszana, a resztki roślin pozostają na powierzchni, jak przed przejściem głębosza. Dzięki temu powierzchnia uprawowa jest zabezpieczona przed erozją i niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.
Hydrauliczne zabezpieczenie przeciążeniowe
Proste i unikalne rozwiązania techniczne głębosza U 602 zapewniają precyzyjną pracę, łatwą obsługę i wysoką wydajność. W wersji z zabezpieczeniem hydraulicznym każdy ząb głębosza zaopatrzony jest w cylinder hydrauliczny. Siłowniki przewodami połączone są z akumulatorem, który odpowiada za utrzymanie określonej siły uchylenia się zęba przed przeszkodą. Kiedy głębosz natrafia na przeszkodę olej hydrauliczny przepływa do akumulatora. W ten sposób następuje zamknięcie się cylindra, który po ominięciu przeszkody wraca do pozycji roboczej. Hydrauliczne zabezpieczenie przeciążeniowe umożliwia regulację siły wyzwolenia zęba. Wystarczy zwiększyć lub zmniejszyć ciśnienie. Akumulator hydrauliczny o dużej pojemności przejmuje wszystkie duże uderzenia oddziałujące na maszynę.
Podwójny wał talerzowy Twin Disc
Opcjonalnie maszyna może być wyposażona w wał tylni, który pozwala kontrolować głębokość na jakiej wykonywane są prace uprawowe. Obok tradycyjnych wałów np. rurowy czy Packer dostępny jest również agresywny wał wyposażony w dwa rzędy falistych talerzy o średnicy 470 mm. Tarcze dysków tną resztki pożniwne, rozdrabniają grudki, przykrywają materiał ścierniskowy ziemią i wyrównują powierzchnię pola po pracy głębosza. Sekcja dysków tnących doskonale doprawia glebę i podnosi efektywność pracy.
Najważniejsze właściwości
Przeznaczenie
Głębosz przeznaczony jest do kruszenia i spulchniania gleby w celu polepszenia jej właściwości fizycznych i biologicznych. Wzrusza nieruszaną przez orkę warstwę ziemi i umożliwia jej lepsze podsiąkanie i dopowietrzenie, co sprzyja rozwojowi korzeni roślin. Głęboszowanie pozwala na zmniejszenie głębokości orki przez kilka kolejnych lat, co oznacza znaczną oszczędność paliwa i czasu. W wyniku pracy głębosza następuje przemieszczanie nawozów do głębszych warstw gleby. Przesłanką do wykonania tego zabiegu są pojawiające się wiosną na polach zastoiska wodne. W celu uzyskania dobrego pokruszenia zabieg głęboszowania trzeba przeprowadzić gdy gleba jest dość sucha. Przy zbyt dużej wilgotności dochodzi do mazania ziemi, czego konsekwencją jest brak kruszenia brył.
Koncepcja głębosza Rolmako U 602
- elementy robocze umieszczone na jednej belce
- lepszy rozwój roślinności w spodniej warstwie gleby
- możliwość pracy w każdych warunkach, również na terenach podmokłych
- ułatwiona penetracja korzeni
- zwiększenie plonów
- najwyższa jakość urządzenia
- minimum miejsc regulacji
- wysoka wydajność i jakość pracy
- wysoka przepustowość maszyny
- dwie wersje elementów roboczych
- zabezpieczenie ramy śrubą zrywalną lub hydrauliczne
- opcjonalny sprzęg do maszyny towarzyszącej
- przygotowanie pod kule drenarskie
- różne warianty wałów doprawiających
- oczekiwany efekt pracy osiągany przy prędkości w zakresie 3 -7 km/h.
Kiedy uprawiać głęboszem?
Gleba poddana nieustannej obróbce technologicznej (orka, transport maszyn, zbiory) ulega ciągłemu ugniataniu, a co za tym idzie nie pozwala przebić się wodzie do niższych warstw. Niepokojące zastoiska wodne na Twoim polu, których przyczyną jest nadmierne zagęszczenie nie pozwalające przedostać się wodzie głębiej to sygnał, że należy użyć głębosza do spulchnienia głębszych warstw ziemi. Firma Rolmako przygotowała szeroki program maszyn szybko rozwiązujących problem nadmiernego zalegania wody na powierzchni pola. Mocne i wytrzymałe ramy główne to najbardziej wyraźna cecha wszystkich głęboszy Rolmako. Zastosowanie spulchniacza Rolmako wyraźnie poprawia mikroklimat w glebie (większa ilość zatrzymanej wilgoci i przewietrzenie), dzięki czemu osiąga się lepszą wydajność płodów rolnych. W następstwie pracy głęboszy cała woda jest wchłaniana w ziemię, a uprawy rosną dobrze i stabilnie. Głębosze Rolmako występują w wielu odmianach, z kilkoma typami zębów, zabezpieczeniami przeciążeniowymi różniącymi się od siebie znacząco budową ramy nośnej.
Korzyści wynikające z głęboszowania:
- wyższe plony
- lepszy rozwój korzeni
- regulacja gospodarki wodnej poprzez lepsze przesiąkanie i większą pojemność wodną gleby
- eliminacja ryzyka wystąpienia chorób grzybowych
- możliwość wcześniejszego siewu
- redukcja zanieczyszczeń w glebie
- obniżenie kosztów orki przedzimowej przez jej spłycenie
- korzystny wpływ na uprawy w latach kolejnych.
Ząb głębosza
Standardowy ząb z dłutem 100 mm może zostać zastąpiony nowszym modelem o szerokości 300 mm. Grządziel wyposażona jest w dwie wymienne osłony. Całość wykonana z hartowanej stali borowej. Dłuto wraz z bocznymi podcinaczami stanowi jeden element roboczy. Grządziel wyposażona jest w uchwyty umożliwiające zamontowanie kul drenarskich. Kąt natarcia zęba pozwala na swobodne i bezproblemowe wejście w ziemię. Hartowane tuleje w uchwytach zęba oraz grządzielach zapobiegają rozbijaniu otworów. Element roboczy zabezpieczony jest przed przeciążeniem śrubą M20. W wersji z hydraulicznym zabezpieczeniem płynną pracę zapewnia akumulator gazowy. Symetrycznie rozmieszczone zęby głębosza U 602 w przeciwieństwie do maszyn w kształcie V pozwalają lepiej spulchnić glebę dzięki ustawieniu elementów roboczych na jednej belce poprzecznej. Ziemia jest wzruszana jednocześnie na całej szerokości uprawy. Wierzchnia warstwa gleby nie zostaje wymieszana, a resztki roślin pozostają na powierzchni, jak przed przejściem głębosza. Dzięki temu powierzchnia uprawowa jest zabezpieczona przed erozją i niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.
Hydrauliczne zabezpieczenie przeciążeniowe
Proste i unikalne rozwiązania techniczne głębosza U 602 zapewniają precyzyjną pracę, łatwą obsługę i wysoką wydajność. W wersji z zabezpieczeniem hydraulicznym każdy ząb głębosza zaopatrzony jest w cylinder hydrauliczny. Siłowniki przewodami połączone są z akumulatorem, który odpowiada za utrzymanie określonej siły uchylenia się zęba przed przeszkodą. Kiedy głębosz natrafia na przeszkodę olej hydrauliczny przepływa do akumulatora. W ten sposób następuje zamknięcie się cylindra, który po ominięciu przeszkody wraca do pozycji roboczej. Hydrauliczne zabezpieczenie przeciążeniowe umożliwia regulację siły wyzwolenia zęba. Wystarczy zwiększyć lub zmniejszyć ciśnienie. Akumulator hydrauliczny o dużej pojemności przejmuje wszystkie duże uderzenia oddziałujące na maszynę.
Podwójny wał talerzowy Twin Disc
Opcjonalnie maszyna może być wyposażona w wał tylni, który pozwala kontrolować głębokość na jakiej wykonywane są prace uprawowe. Obok tradycyjnych wałów np. rurowy czy Packer dostępny jest również agresywny wał wyposażony w dwa rzędy falistych talerzy o średnicy 470 mm. Tarcze dysków tną resztki pożniwne, rozdrabniają grudki, przykrywają materiał ścierniskowy ziemią i wyrównują powierzchnię pola po pracy głębosza. Sekcja dysków tnących doskonale doprawia glebę i podnosi efektywność pracy.
Sprzęg do maszyny uprawowej
Głębosz wyposażony jest w sprzęg do maszyny współpracującej. Umożliwia to głęboszowanie w połączeniu z broną talerzową oraz innymi urządzeniami wyposażonymi w trzypunktowy układ zwieszenia do ciągnika. Prezentowana na zdjęciach maszyna to kombinacja głębosza z kompaktową broną talerzową o szerokości roboczej 3,0 m doposażoną w ciężki wał gumowy. Masa maszyny podłączonej na wysięgniku głębosza to 1800 kg. Za stabilność pracy oraz utrzymanie zadanej głębokości uprawy odpowiada wał brony talerzowej. Głębosz spulchnia glebę poniżej głębokości orki, talerze wykonują prace związane z obróbką pożniwną.
Stal zapewniająca przewagę nad konkurencją
Coraz większe i mocniejsze ciągniki rolnicze poddają elementy konstrukcyjne maszyn uprawowych coraz większym naprężeniom sięgającym granic ich możliwości. Od nowoczesnych konstrukcji rolniczych oczekuje się dużej wytrzymałości na obciążenia oraz wydłużonego okresu eksploatacji. Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji gatunkowych stali, dlatego przy produkcji naszych maszyn uprawowych używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC, stale węglowe i borowe do obróbki cieplnej oraz trudnościeralne Hardox. Zastosowanie jakościowych wyrobów hutniczych czyni nasze produkty wysokowytrzymałymi urządzeniami rolniczymi zdolnymi pracować przy dużych prędkościach roboczych z wysoką wydajnością powierzchniową.
Przewymiarowane konstrukcje
Maszyny uprawowe Rolmako wyróżniają się spośród konkurencji większą masą własną. Kadra firmy odpowiedzialna za rozwój buduje urządzenia rolnicze z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy. Maszyny Rolmako uprawiają skutecznie ziemie w najbardziej wymagających regionach świata, bez konieczności ich dociążania. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne Cultivation tools, pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.
Wiele dostępnych konfiguracji
Duże doświadczenie eksportowe pozwoliło nam na zbudowanie oferty dostosowanej do oczekiwań Klienta. Duża liczba konfiguracji i doposażenia maszyn rolniczych pozwala dopasować urządzenie do warunków polowych w jakich przyjdzie mu pracować. Wiele lat pracy pracowników Rolmako nad udoskonalaniem wyrobów firmy pozwala nam dzisiaj dostarczać produkty najwyższej jakości do najbardziej odległych regionów świata, gdzie udowodniły one swoją przydatność w zróżnicowanych układach glebowych.