Zagęszczenie gleby poniżej głębokości pracy pługa to problem, którego nie można lekceważyć. Zjawisko to narasta, co związane jest z coraz cięższymi ciągnikami oraz maszynami rolniczymi, które powodują ogromne zbicie ziemi. Z pomocą przychodzi głębosz wielozadaniowy U 638, propozycja Rolmako uniwersalnej maszyny uprawowej, którą stosuje się od obróbki gleby wczesną jesienią i na wiosnę po podorywkę pożniwną, nie zapominając o możliwości napowietrzenia i regeneracji ziemi. Zastosowanie w głęboszu podcinacza ścierniskowego o szerokości 400 mm czyni z tej maszyny wysoce wydajne narzędzie pożniwne. Maszynę w łatwy i szybki sposób można przezbroić z kultywatora do uprawy ścierniskowej na system głębokiego spulchniania właściwy dla głębosza. U 638 to maszyna, przy projekcie której nie pozwolono sobie na najmniejszy kompromis jakościowy. Wszystkie zamontowane elementy to najwyższej klasy podzespoły spotykane tylko w najdroższych maszynach na rynku. Odmiana głębosza w wersji ze sprzęgiem do innej maszyny uprawowej oznaczona jest symbolem U 632.
Głębosz i kultywator w jednej maszynie uprawowej
Wszechstronność nieosiągalna dla innych maszyn uprawowych
Struktura gleby jest mocno ograniczona, w ziemi jest zbyt mało tlenu, a dochód z uprawy się zmniejsza. Z pomocą przychodzi głębosz wielozadaniowy Rolmako, który poprzez głębokie rozluźnienie umożliwia przeniknięcie tlenu do środka ziemi. Chwasty są znacznie ograniczone, a wzrost plonu zostaje osiągnięty. Rolmako U 638 i U 632 to głębosz zorientowany na potrzeby nowoczesnego rolnictwa, które towarzyszą rolnikowi we wszystkich pracach związanych z przygotowaniem gleby. Maszyna standardowo wyposażona jest w podwójne zabezpieczenie sprężynowe oraz elementy robocze z węglikiem spiekanym. Oba warianty wyposażono w te same elementy oraz zabezpieczenie przeciążeniowe, U 638 to dwubelkowy głębosz/kultywator z wałem doprawiający oraz opcjonalnym dodatkowym wałem mulczującym, natomiast głębosz U 632 to jednobelkowe urządzenie wyposażone w sprzęg do maszyny uprawowej. Konstrukcja ramy jest otwarta, co pozwala podłączyć maszyny aktywne np. bronę wirnikową lub inne urządzenie towarzyszące.
Głębosz wielozadaniowy do spulchniania ziemi i prac pożniwnych
Głębosz wielozadaniowy charakteryzuje się najmniejszym zapotrzebowaniem na moc w przeliczeniu na jeden element roboczy. Najmocniejsze z dostępnych zabezpieczeń sprężynowych w ofercie Rolmako sprawdza się w najtrudniejszych momentach uprawy. Głębosze U 638 i U 632 to więcej niż zwykłe głębosze. Ząb Atlas wyposażony jest w system przeciążeniowy z dwoma mocnymi sprężynami. Efektywny wał mulczujący w połączeniu z innym wałem doprawiającym to odpowiednio przygotowana maszyna do głębokiego spulchniania i upraw pożniwnych. W zależności od zamontowanych elementów roboczych głębosz wielozadaniowy może wykonywać różne prace uprawowe. W zależności od poprzednich upraw oraz rodzaju gruntu glebę spulchnia się na głębokości w zakresie od 15 cm do 35 cm. Dla tej operacji wykorzystuje się płozy nacinające z węglikiem spiekanym. Zastosowanie podcinacza 400 mm przekwalifikuje głębosz w kultywator ścierniskowy do obróbki ścierniska na głębokości do 15 cm. Części płużne najwyższej jakości pozwalają na obniżenie kosztów uprawy gleby. Ząb Atlas pozwala na szybszą i efektywniejszą pracę oraz minimalizację kosztów obsługi maszyn. Wymiana elementów roboczych jeszcze nigdy nie była tak prosta.
Budowa maszyn
1. Trzypunktowy układ zawieszenia
2. Konstrukcja dwubelkowa
3. Ząb ATLAS
4. Podcinacz 400 mm
5. Elementy robocze PREMIUM
6. Węglik spiekany w standardzie
7. Zabezpieczenie sprężynowe
8. Ustawienie głębokości pracy
9. Dodatkowy wał mulczujący
10. Wał doprawiający
11. Zgrzebło sprężynowe
12. Automatyczna blokada ramion
13. Solidna przewymiarowana rama maszyny
14. Jakościowa stal
- Rama zbudowana z kwadratowego kształtownika 100 x 100 x 8 mm, ząb Atlas (grządziel 35 x 70 mm zakończona dłutem z wbudowanym węglikiem spiekanym). Ząb chroniony jest przed nadmiernym przeciążeniem zabezpieczeniem wyposażonym w dwie sprężyny. Podstawowa maszyna posiada wał rurowy Ø 500 mm. Maszyna składana hydraulicznie w wersji półzawieszanej wyposażona jest w koła 520/50-17 oraz hamulec pneumatyczny (wózek transportowy znajduje się przed wałem doprawiającym).
- Hamulec hydrauliczny
- Podcinacz ścierniskowy - węglik spiekany
- Koła podporowe do wersji półzawieszanej
- Siewnik poplonu Delimbe
- Siewnik poplonu APV
- Przednie tablice odblaskowe (maszyny zawieszane)
- Przednia belka z oświetleniem LED (maszyny półzawieszane)
- Tylna belka z oświetleniem LED
- Ramka tablicy rejestracyjnej z podświetleniem
- Bezobsługowe zespoły łożyskowe wału
- Belka ze zgrzebłem sprężynowym
- Dodatkowy wał mulczujący
- Wał strunowy z listwami prostymi
ø460 mm - Wał strunowy z listwami uzębionymi ø460 mm
- Wał zębaty Packer ø460/550 mm
- Wał rurowo-pierścieniowy ø450 mm
- Wał Crosskill ø400/500 mm
- Wał pierścieniowy ø500/600 mm
- Wał sprężynowy ø470/550 mm
- Wał gumowy ø500 mm
- Wał oponowy ø600 mm
- Wał z pierścieni stalowych 48-52 HRC ø600 mm
- Wał T-ring ø500/600 mm
- Wał U-ring ø540 mm
- Tandem wał rurowy ø400 mm plus strunowy ø400 mm
- Tandem U-ring ø540 mm
- Wał pryzmatyczny ORION ø500 mm
Najczęściej wybierane akcesoria
Cultivation tools
Ząb ATLAS
Zęby głębosza U 638 i U 632 charakteryzuje największa wytrzymałość na zużycie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najlepszych materiałów. W skład wyposażenia standardowego zęba Atlas wchodzi dłuto, płoza oraz osłona grządzieli. Podcinacz skrzydełkowy to wyposażenie opcjonalne. Wszystkie podzespoły zęba Atlas, które narażone są na zużycie wykończone są elementami z węglika spiekanego. Dodatkowo części eksploatacyjne są napawane. Wszystko by wydłużyć żywotność i zminimalizować czas potrzebny do serwisowania maszyny.
Elementy robocze Atlas z węglikiem spiekanym w standardowym wyposażeniu:
- wyższa kultura pracy
- minimalna strata czasu związana z wymianą części
- mniejsze zapotrzebowanie na śruby mocujące
- minimalizacja dodatkowych przejazdów maszynami
- od 5 do 10 dłuższy czas użytkowania.
Zabezpieczenie sprężynowe
Głębosz U 638 jest wyposażony w mechaniczne zabezpieczenie chroniące maszynę za pomocą podwójnej sprężyny. W przypadku natrafienia zęba na kamień uchyla się on razem ze słupicą, ściskając sprężynę. Po pokonaniu przeszkody elementy płużne automatycznie powracają do pozycji roboczej. Każdy ząb niezależnie reaguje na przeszkody, a sprężyna pozwala na zminimalizowanie sił powstających podczas kolizji i na błyskawiczny powrót podzespołu do zadanego precyzyjnie położenia roboczego. Zabezpieczenie sprężynowe zębów w agregacie podorywkowym znajduje się na liście wyposażenia standardowego.
Wał mulczujący
Wał mulczujący montowany jest jako opcja. Głębokość pracy wału ustawia się niezależnie w stosunku do wału znajdującego się za nim. Nastawy odbywają się szybko, dokładnie i bezstopniowo za pomocą korby. Wał ten bardzo agresywnie miesza glebę za słomą w głębszych warstwach ziemi. Rozdrabnia grudy zachowując glebę w takiej jakości jak po przygotowaniu przed siewem. Wał mulczujący dzięki dużej ilości zębów oraz ich spiralnemu ułożeniu swoją wydajnością i jakością pracy nie odbiega od wałów pracujących w tandemie. Wał mulczujący w połączeniu z innymi wałami tylnymi pozwala na osiągnięcie świetnych wyników uprawowych.
Najważniejsze właściwości
Przeznaczenie
Głębosz przeznaczony jest do kruszenia i spulchniania gleby w celu polepszenia jej właściwości fizycznych i biologicznych. Spulchnia nieruszaną przez orkę warstwę ziemi i umożliwia jej lepsze podsiąkanie i dopowietrzenie, co sprzyja rozwojowi korzeni roślin. Głęboszowanie pozwala na zmniejszenie głębokości orki przez kilka kolejnych lat, co oznacza znaczną oszczędność paliwa i czasu. W wyniku głęboszowania następuje przemieszczanie nawozów do głębszych warstw gleby. Przesłanką do wykonania tego zabiegu są pojawiające się wiosną na polach zastoiska wodne. W celu uzyskania dobrego pokruszenia zabieg głęboszowania trzeba przeprowadzić gdy gleba jest dość sucha. Przy zbyt dużej wilgotności dochodzi do mazania ziemi i nie ma kruszenia brył.
Kiedy uprawiać głęboszem?
Gleba poddana nieustannej obróbce technologicznej (orka, transport maszyn, zbiory) ulega ciągłemu ugniataniu, a co za tym idzie nie pozwala przebić się wodzie do niższych warstw. Niepokojące zastoiska wodne na Twoim polu, których przyczyną jest nadmierne zagęszczenie niepozwalające przedostać się wodzie głębiej to sygnał, że należy użyć głębosza do spulchnienia głębszych warstw gleby. Firma Rolmako przygotowała szeroki program maszyn szybko rozwiązujących problem nadmiernego zalegania wody na powierzchni pola. Mocne i wytrzymałe ramy główne to najbardziej wyraźna cecha wszystkich głęboszy Rolmako. Zastosowanie tych maszyn wyraźnie poprawia mikroklimat w glebie (większa ilość zatrzymanej wilgoci i przewietrzenie) dzięki czemu osiąga się lepszą wydajność płodów rolnych. W następstwie pracy głęboszy cała woda jest wchłaniana w glebę, a uprawy rosną dobrze i stabilnie. Głębosze Rolmako występują w wielu odmianach, z kilkoma typami zębów, zabezpieczeniami przeciążeniowymi, różniące się od siebie znacząco budową ramy nośnej.
Korzyści wynikające z głęboszowania:
- wyższe plony
- lepszy rozwój korzeni
- regulacja gospodarki wodnej poprzez lepsze przesiąkanie i większą pojemność wodną gleby
- eliminacja ryzyka wystąpienia chorób grzybowych
- możliwość wcześniejszego siewu
- redukcja zanieczyszczeń w glebie
- obniżenie kosztów orki przedzimowej przez jej spłycenie
- korzystny wpływ na uprawy w latach kolejnych.
Obróbka ścierniska
Przeprowadzenie zarówno obróbki podorywkowej i głębokiego spulchniania przy wykorzystaniu tylko jednego urządzenia pozwala na oszczędność w obrębie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Wyposażony w lemiesze ze skrzydełkami podcinającymi kultywator Rolmako doskonale spełnia swoją rolę podczas wstępnej płytkiej uprawy roli. zapewnia wystarczającą ilość miejsca na przepływ dużych ilości resztek pożniwnych i gleby. Opcjonalne lemiesze skrzydełkowe (400mm). podobnie jak wszystkie elementy robocze systemu U 638 i U 632 wyposażone zostały w węglik spiekany. Maszyna wyróżnia się nie tylko pod względem trwałości, ale również pod względem jakości pracy z resztkami pożniwnymi. Ustawienie wału mulczującego pozwala dobrze mieszać ziemię ze słomą.
Ząb ATLAS
Zęby głębosza U 638 i U 632 charakteryzuje największa wytrzymałość na zużycie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najlepszych materiałów. W skład wyposażenia standardowego zęba Atlas wchodzi dłuto, płoza oraz osłona grządzieli. Podcinacz skrzydełkowy to wyposażenie opcjonalne. Wszystkie podzespoły zęba Atlas, które narażone są na zużycie wykończone są elementami z węglika spiekanego. Dodatkowo części eksploatacyjne są napawane. Wszystko by wydłużyć żywotność i zminimalizować czas potrzebny do serwisowania maszyny. Elementy robocze Atlas z węglikiem spiekanym w standardowym wyposażeniu: - wyższa kultura pracy - minimalna strata czasu związana z wymianą części - mniejsze zapotrzebowanie na śruby mocujące - minimalizacja dodatkowych przejazdów maszynami - od 5 do 10 dłuższy czas użytkowania
Zabezpieczenie sprężynowe
Głębosz U 638 jest wyposażony w mechaniczne zabezpieczenie chroniące maszynę za pomocą podwójnej sprężyny. W przypadku natrafienia zęba na kamień uchyla się on razem ze słupicą, ściskając sprężynę. Po pokonaniu przeszkody elementy płużne automatycznie powracają do pozycji roboczej. Każdy ząb niezależnie reaguje na przeszkody, a sprężyna pozwala na zminimalizowanie sił powstających podczas kolizji i na błyskawiczny powrót podzespołu do zadanego precyzyjnie położenia roboczego. Zabezpieczenie sprężynowe zębów w agregacie podorywkowym znajduje się na liście wyposażenia standardowego.
Wał mulczujący
Głębosz wyposażony jest w sprzęg do maszyny współpracującej. Umożliwia to głęboszowanie w połączeniu z broną talerzową oraz innymi urządzeniami wyposażonymi w trzypunktowy układ zwieszenia do ciągnika. Prezentowana na zdjęciach maszyna to kombinacja głębosza z kompaktową broną talerzową o szerokości roboczej 3,0 m doposażoną w ciężki wał gumowy. Masa maszyny podłączonej na wysięgniku głębosza to 1800 kg. Za stabilność pracy oraz utrzymanie zadanej głębokości uprawy odpowiada wał brony talerzowej. Głębosz spulchnia glebę poniżej głębokości orki, talerze wykonują prace związane z obróbką pożniwną.
Sprzęg do maszyny uprawowej
Głębosz U 632 wyposażony jest w sprzęg do maszyny współpracującej. Umożliwia to głęboszowanie w połączeniu z broną talerzową lub wirnikową oraz innymi maszynami wyposażonymi w trzypunktowy układ zwieszenia do ciągnika. Prezentowana na zdjęciach maszyna to kombinacja głębosza z kompaktową broną talerzową o szerokości roboczej 3,0 m doposażoną w ciężki wał gumowy. Masa maszyny podłączonej na wysięgniku głębosza to 1800 kg. Za stabilność pracy oraz utrzymanie zadanej głębokości uprawy odpowiada wał brony talerzowej. Głębosz spulchnia glebę poniżej głębokości orki, talerze wykonują prace związane z obróbką pożniwną.
Stal zapewniająca przewagę nad konkurencją
Coraz większe i mocniejsze ciągniki rolnicze poddają elementy konstrukcyjne maszyn uprawowych coraz większym naprężeniom sięgającym granic ich możliwości. Od nowoczesnych konstrukcji rolniczych oczekuje się dużej wytrzymałości na obciążenia oraz wydłużonego okresu eksploatacji. Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji gatunkowych stali, dlatego przy produkcji naszych maszyn uprawowych używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC, stale węglowe i borowe do obróbki cieplnej oraz trudnościeralne Hardox. Zastosowanie jakościowych wyrobów hutniczych czyni nasze produkty wysokowytrzymałymi urządzeniami rolniczymi zdolnymi pracować przy dużych prędkościach roboczych z wysoką wydajnością powierzchniową.
Przewymiarowane konstrukcje
Maszyny uprawowe Rolmako wyróżniają się spośród konkurencji większą masą własną. Kadra firmy odpowiedzialna za rozwój buduje urządzenia rolnicze z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy. Maszyny Rolmako uprawiają skutecznie ziemie w najbardziej wymagających regionach świata, bez konieczności ich dociążania. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne Cultivation tools, pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.
Wiele dostępnych konfiguracji
Duże doświadczenie eksportowe pozwoliło nam na zbudowanie oferty dostosowanej do oczekiwań Klienta. Duża liczba konfiguracji i doposażenia maszyn rolniczych pozwala dopasować urządzenie do warunków polowych w jakich przyjdzie mu pracować. Wiele lat pracy pracowników Rolmako nad udoskonalaniem wyrobów firmy pozwala nam dzisiaj dostarczać produkty najwyższej jakości do najbardziej odległych regionów świata, gdzie udowodniły one swoją przydatność w zróżnicowanych układach glebowych.