Kultywator podorywkowy U 453 przeznaczony jest do uprawy i doprawiania roli po orce na wszystkich typach gleb. Służy do spulchniania gleby oraz zrywania ścierniska. Doskonale podcina i miesza resztki pożniwne. Można nim uprawiać ziemie wszelkiego typu, a w szczególności średniozwięzłe, zwięzłe, a także zakamienione. Dobór maszyn do uprawy gleby jest sprawą indywidualną każdego rolnika. Wybór kultywatora Rolmako pozwala uzyskać ziemię o korzystnej strukturze, która wykazuje bogatą aktywność biologiczną. Przez te działania stwarza się roślinie następnej lepsze warunki do wzrostu i rozwoju, a tym samym pozwala uzyskać duże i stabilne plony. Kultywator Rolmako sprawdza się w walce z zachwaszczeniem i samosiewami, rozprzestrzenianiem się chorób i szkodników oraz zapewnia równomierne wymieszanie resztek pożniwnych z glebą. Wszystkie te czynniki gwarantują pozytywny przebieg uprawy.
Intensywna uprawa gleby, najlepszy efekt podcięcia systemu korzeniowego roślin
Sprawdzone i dopracowane przez wiele lat eksploatacji kultywatory podorywkowe
Kultywator podorywkowy U 453 jest urządzeniem mocowanym na 3-punktowym układzie zawieszania ciągnika. Do ramy kultywatora w dwóch rzędach mocowane są zęby sztywne, które podcinają i mieszają resztki pożniwne. Kroje tarczowe oraz wał strunowy zapewniają pokruszenie i wyrównanie warstwy gleby. Element roboczy maszyny może być zabezpieczony śrubą lub sprężyną. Klient może wybierać spośród wałów doprawiających: wał strunowy z listwami prostymi, wał strunowy z listwami uzębionymi, wał zębaty Packer, wał rurowo-pierścieniowy, wał pierścieniowy, wał sprężynowy, wał gumowy, wał spiralny. Podobnie jest z elementem roboczym kultywatora. Standardowo producent stosuje ząb typu Vogel&Noot. Opcjonalnie można wyposażyć maszynę w ząb typu Lemken. Podstawowy kultywator wyposażony jest w grządziel 750 mm. Wersja Grubber Plus zbudowana jest na grządzieli 835 mm.
Spulchnianie, mieszanie, równanie, ugniatanie to wszystko daje właściwy efekt uprawowy
Skuteczna uprawa jest możliwa dzięki kombinacji zęba z podcinaczami, talerzy równających z regulacją głębokości pracy oraz odpowiedniego wału. Sprawdzone systemy płużne zapewniają pewne i agresywne wejście w glebę oraz przecięcie resztek pożniwnych. Rama główna wykonana z grubościennych profili zapewnia maszynie wystarczająco mocną konstrukcję do spełnienia wymagań, nawet w najcięższych warunkach. Niewielka długość i zwarta budowa oraz duży rozstaw rzędów zębów zapewnia łatwą pracę bez powstawania zatorów oraz wysoką wydajność. Najczęściej przesłanką do zastosowania zabiegu pożniwnego kultywatorem podorywkowym jest wyciąganie rozłogów perzu oraz niszczenie głęboko ukorzenionych chwastów i ograniczenie w ten sposób zabiegów chemicznych potrzebnych do ich usunięcia. Siewnik poplonu jest urządzeniem dodatkowym, na życzenie Klienta montowany jest na ramie kultywatora.
Budowa maszyn
1. Tylna belka z oświetleniem
LED
2. Trzypunktowy układ zawieszenia
3. Zęby kultywatora
4. Wersja Grubber Plus
5. Zabezpieczenie sprężynowe
6. Talerze równające
7. Wał uprawowy
8. Ustawienie głębokości pracy
9. Elementy płużne PREMIUM
10. Węglik spiekany
11. Solidna przewymiarowana rama maszyny
12. Jakościowa stal
13. Obróbka laserowa blach, rur i profili
13. Śrutowanie stali i malowanie proszkowe
- Zabezpieczenie sprężynowe lub śrubowe, belka zaczepowa, element roboczy typu Vogel&Noot z dwustronną redlicą sercową zamocowany na grządzieli 750 mm, talerze równające 420 mm, talerze obrysowe oraz wał rurowy Ø500 mm.
- Wersja Grubber Plus
- Ząb typu Lemken (stal borowa)
- Napawany ząb typu Lemken
- System Non-stop
- Grządziel sprężynowa
- Rozbudowa do wersji półzawieszanej
- Talerz równający uzębiony
- Hamulec pneumatyczny
- Hamulec hydrauliczny
- Siewnik poplonu Delimbe
- Siewnik poplonu APV
- Przednie tablice odblaskowe
- Przednia belka z oświetleniem LED
- Tylna belka z oświetleniem LED
- Bezobsługowe zespoły łożyskowe wału
- Belka ze zgrzebłem sprężynowym
- Piasty bezobsługowe SKF
- Wał strunowy z listwami prostymi
ø460 mm - Wał strunowy z listwami uzębionymi ø460 mm
- Wał zębaty Packer ø460/550 mm
- Wał rurowo-pierścieniowy ø450 mm
- Wał Crosskill ø400/500 mm
- Wał pierścieniowy ø500/600 mm
- Wał sprężynowy ø470/550 mm
- Wał gumowy ø500 mm
- Wał oponowy ø600 mm
- Wał spiralny ø455 mm
- Wał T-ring ø500/600 mm
- Wał U-ring ø540 mm
- Tandem wał rurowy ø400 mm plus strunowy ø400 mm
- Tandem U-ring ø540 mm
- Wał pryzmatyczny ORION ø500 mm
Najczęściej wybierane akcesoria
Cultivation tools
Zęby kultywatora
W kultywatorze podorywkowym U 453 montowane są ogólnodostępne sprawdzone systemy robocze, czteroelementowy system płużny z redlicą sercową oraz pięcioelementowy z dzieloną redlicą. Oba warianty zapewniają agresywne wejście w glebę i bardzo dobre podcinanie resztek pożniwnych. Zmiana kąta pracy poprzez przestawienie pozycji śruby mocującej ząb dostępna jest dla wariantu z zabezpieczeniem śrubowym oraz sprężynowym. W trudnych warunkach można nadać elementom roboczym większy kąt natarcia, co pozwoli na zagłębienie się maszyną na twardej ziemi. Stosując oryginalne części zamienne masz pewność, że otrzymujesz te same jakościowo elementy płużne, które znajdowały się w fabrycznie nowej maszynie.
Zabezpieczenie sprężynowe
Podstawowe zabezpieczenie śrubowe może być uciążliwe na polach z dużą ilością przeszkód. Na glebach kamienistych zaleca się stosowanie zabezpieczenia przed kamieniami za pomocą bezobsługowych, mocnych sprężyn. W przypadku natrafienia zęba na kamień uchyla się on razem ze słupicą, ściskając sprężynę. Po pokonaniu przeszkody redlice skrzydełkowe automatycznie powracają do pozycji roboczej. Każdy ząb niezależnie reaguje na przeszkody, a sprężyna pozwala na zminimalizowanie sił powstających podczas kolizji i na błyskawiczny powrót podzespołu do zadanego precyzyjnie położenia roboczego. Zabezpieczenie sprężynowe zębów w agregacie podorywkowym znajduje się na liście opcji dodatkowych.
Talerze równające
Równanie gleby jest jednym z warunków prawidłowego jej ugniecenia. Zadanie to jest przejęte przez talerze równające. Zamocowane na belce przed wałem doprawiającym posiadają możliwość regulacji odległości od elementów roboczych, co jest bardzo ważne przy wysokim ściernisku i dużym nagromadzeniu słomy. Każdy talerz można regulować indywidualnie i odpowiednio dostosować do prędkości roboczej. Elementy równające wykonane są ze stali borowej. Solidna konstrukcja piasty talerza gwarantuje długą eksploatację. Para talerzy krawędziowych do niwelowania bocznych redlin to wyposażenie standardowe każdego kultywatora podorywkowego.
Zgrzebło sprężynowe
Producent opcjonalnie montuje za wałem doprawiającym belkę ze zgrzebłem sprężynowym, które rozciąga słomę po powierzchni pola nie pozostawiając miejsc, gdzie duże nagromadzenie resztek pożniwnych uniemożliwia prawidłową uprawę. Staranne rozprowadzenie słomy ma wielkie znaczenie, ponieważ kolejnej roślinie uprawowej zapewnia się te same warunki rozwoju na całej powierzchni pola. Zgrzebło sprężynowe jest doskonałym narzędziem uzupełniającym uprawę, ponieważ zapewnia lepsze warunki startowe wysiewanym roślinom.
Siewnik poplonu
We equip our cultivation machines with catch crop seeders in cooperation with specialists from APV, who offer a wide range of catch crop and fertilizer seeders. The entire range of products and available accessories can be found on the manufacturer's website (https://www.apv-polska.pl). By utilizing APV catch crop seeders on Rolmako cultivation machines, unnecessary travel is reduced. APV devices ensure the precise spreading of catch crops and subsowing, even in the smallest doses.
Wały doprawiające
Ugniatanie, zagęszczenie gleby, kruszenie grud oraz wyrównanie powierzchni pola to dopełnienie uprawy następujące po pracy narzędzi roboczych maszyn uprawowych. Zadanie to przejmuje wał tylny. Wybór odpowiedniego wału doprawiającego ma duży wpływ na cały proces pracy oraz charakterystykę zastosowania maszyny uprawowej, dlatego w Rolmako udostępniamy gamę wałów uprawowych różniących się kształtem, rodzajem zastosowanego materiału, średnicą zewnętrzną, wagą oraz co najważniejsze przeznaczeniem uprawowym. Wybór zależy od tego, jaką mamy glebę oraz jaki efekt uprawowy chcemy uzyskać. W Rolmako świadczymy fachowe usługi doradcze podczas konfiguracji urządzeń rolniczych zmierzające do właściwego dostosowania maszyny uprawowej do warunków, w jakich ma pracować.
Najważniejsze właściwości
Zalety kultywatora podorywkowego
- uniwersalność zastosowania na różnych glebach, w tym na ziemiach ciężkich
- dobre mieszanie resztek pożniwnych i ich przykrycie poprawia strukturę roli
- kruszenie i mieszanie ziemi bez jej odwracania
- rozrywanie skiby po orce
- niszczenie kiełkujących chwastów i skorupy glebowej
- poprawienie stosunków wilgotnościowych w glebie poprzez przerwanie parowania
- możliwość głębokiej uprawy do 15cm, korzystnej przy wysokich ścierniskach i dużym zachwaszczeniu
- wyciąganie rozłogów perzu i niszczenie głęboko ukorzenionych chwastów
- skrócenie czasu potrzebnego do doprowadzenia pola do odpowiedniego stanu
- duża przydatność do uprawy na glebach ciężkich
- dwa warianty klasycznego kultywatora
- wiele dostępnych konfiguracji kultywatora podorywkowego
- wybór spośród wielu wałów dogniatających.
Wersja GRUBBER PLUS
Kultywator podorywkowy w wersji GRUBBER PLUS to maszyna ze zwiększonym prześwitem pod ramą. Większy zakres zastosowania maszyny pozwala na pracę przy dużych ilościach słomy, żyta, pszenżyta i kukurydzy bez zapychania.
Cechy kultywatora w wersji GRUBBER PLUS:
- szerokość robocza 3,0 m oraz 3,9 m
- nowy, atrakcyjny wygląd maszyny
- grządziel 835 mm, większy prześwit pod ramą kultywatora pozwala na bezproblemową pracę przy bardzo wysokim ściernisku
- większy talerz równający o średnicy 460 mm
- nowa konstrukcja wieży 3-punktowego układu zawieszenia, wytrzymała i stabilna konstrukcja znana z bron talerzowych
- 3-letnia gwarancja na ramę maszyny
- nowa, wygodna, płynna zmiana głębokości roboczej
- napawane elementy robocze, 3÷4 - krotnie większa wytrzymałość na ścieranie (opcja).
Kultywatory składane hydraulicznie
Maszyną składaną hydraulicznie 4,0 m/4,5 m można pracować w polu ze złożonymi ramionami ustawiając w ten sposób urządzenie na szerokość roboczą 3,0 m. Uniwersalność zastosowania kultywatorów składanych hydraulicznie pozwala na lepsze rozdysponowanie ciągników rolniczych dostępnych w gospodarstwie pozwalając na pracę z ciągnikami o mniejszej sile uciągu. Solidna, trwała rama maszyny uprawowej została zaprojektowana na wiele lat ciężkiej pracy. Przy budowaniu ramy maszyny nigdy nie ma miejsca na kompromisy i odchudzanie konstrukcji. Ciężki kultywator to narzędzie rolnicze, na którym można polegać w najtrudniejszych warunkach.
Zespoły łożyskowe wału
Poprzez wprowadzenie bezobsługowych łożysk do wałów uprawowych realizujemy ważną koncepcję zmniejszenia czasu potrzebnego do konserwacji maszyny do minimum. Obudowa wykonana z żeliwa sferoidalnego ma 4 razy większą wytrzymałość od tej wykonanej z żeliwa szarego. Unikalna kombinacja uszczelnienia od góry oraz od wewnątrz jest obecnie najlepszym tego typu zabezpieczeniem do zastosowania w rolnictwie. Firma Rolmako przy każdym projekcie zwraca szczególną uwagę na najdrobniejsze elementy maszyn, które podczas eksploatacji mają znaczący wpływ na ilość czasu potrzebnego na konserwację, aby ograniczyć koszty i czas, jaki trzeba poświęcić na przeglądy urządzeń rolniczych.
Wiele dostępnych konfiguracji
Duże doświadczenie eksportowe pozwoliło nam na zbudowanie oferty dostosowanej do oczekiwań Klienta. Duża liczba konfiguracji i doposażenia maszyn rolniczych pozwala dopasować urządzenie do warunków polowych w jakich przyjdzie mu pracować. Wiele lat pracy pracowników Rolmako nad udoskonalaniem wyrobów firmy pozwala nam dzisiaj dostarczać produkty najwyższej jakości do najbardziej odległych regionów świata, gdzie udowodniły one swoją przydatność w zróżnicowanych układach glebowych.
Dyszel hydrauliczny
Brona talerzowa wyposażona w opcjonalny hydrauliczny dyszel posiada dodatkową funkcję umożliwiającą szybkie i łagodne zawracanie na polu z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu wałów uprawowych bez konieczności użycia kół jezdnych maszyny. Hydrauliczny dyszel z uchem na dolny zaczep ciągnika ułatwia połączenie z ciągnikiem, wpływa na zwiększenie docisku każdego talerza oraz daje dużą stabilność podczas pracy uprawowej oraz w trakcie przejazdów na pole. Opcjonalny dyszel zakończony jest okiem fi 50 lub zaczepem kulowym K80 firmy Scharmüller. Opcjonalny dyszel z okiem fi 50 daje bardzo bliskie umocowanie obok i poniżej osi tylnej traktora. Gwarantuje bardzo korzystny punkt pociągowy oraz lepsze przekazanie energii.
Stal zapewniająca przewagę nad konkurencją
Coraz większe i mocniejsze ciągniki rolnicze poddają elementy konstrukcyjne maszyn uprawowych coraz większym naprężeniom sięgającym granic ich możliwości. Od nowoczesnych konstrukcji rolniczych oczekuje się dużej wytrzymałości na obciążenia oraz wydłużonego okresu eksploatacji. Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji gatunkowych stali, dlatego przy produkcji naszych maszyn uprawowych używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC, stale węglowe i borowe do obróbki cieplnej oraz trudnościeralne Hardox. Zastosowanie jakościowych wyrobów hutniczych czyni nasze produkty wysokowytrzymałymi urządzeniami rolniczymi zdolnymi pracować przy dużych prędkościach roboczych z wysoką wydajnością powierzchniową.
Przewymiarowane konstrukcje
Maszyny uprawowe Rolmako wyróżniają się spośród konkurencji większą masą własną. Kadra firmy odpowiedzialna za rozwój buduje urządzenia rolnicze z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy. Maszyny Rolmako uprawiają skutecznie ziemie w najbardziej wymagających regionach świata, bez konieczności ich dociążania. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne Cultivation tools, pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.
Wózek LongSmart
Wymagania nowoczesnego rolnictwa, ciągniki rolnicze o dużej mocy, coraz krótsze terminy agrotechniczne zmuszają producentów maszyn uprawowych do projektowania urządzeń, których potencjał będzie mógł być wykorzystany w 100 %.System transportowy Long Smart jest kompatybilny ze wszystkimi wałami uprawowymi dostępnymi na liście wyposażenia dodatkowego dla brony talerzowej U 693. Składanie i rozkładanie wózka odbywa się za pośrednictwem dwóch cylindrów hydraulicznych.Pozycja transportowa niewiele różni się od pozostałych wózków dostępnych w ofercie. Różnice pojawiają się w pozycji roboczej, w której koła składają się w kierunku ciągnika, a cała masa wózka znajduje się nad elementami roboczymi kompaktowej brony talerzowej U 693. Korzyści płynące z tego rozwiązania to większy docisk do gleby każdego talerza, płynniejsza i bardziej stabilna praca oraz możliwość pracy z większymi prędkościami roboczymi.