Wałowanie jest bardzo ważnym zabiegiem agrotechnicznym w znaczący sposób wpływającym na jakość upraw oraz późniejszy urodzaj. Rollers for field leveling and soil breaking niezależnie od rodzaju zamontowanych pierścieni są powszechnie używanymi maszynami z funkcjami i zaletami docenianymi przez wszystkich rolników. Każdy plantator chcący osiągnąć maksymalizację zysków powinien je mieć w swoim podstawowym wyposażeniu. Najwięcej czasu konstruktorzy poświęcili rozkładaniu wałów na czas pracy i składaniu na czas transportu. Całość operacji jest płynna i prosta w obsłudze, odbywa się przy użyciu tylko jednego cylindra hydraulicznego zamontowanego na dyszlu maszyny. Projektując Rollers for field leveling and soil breaking udało się zminimalizować potrzebne sterowanie hydrauliczne. Dzięki temu maszyna jest prosta w obsłudze i skuteczna w działaniu. System kopiowania terenu zapewnia optymalne rozłożenie ciężaru na wszystkich sekcjach wału zapewniając optymalny kontakt z nawierzchnią w każdych warunkach i na całej szerokości roboczej. Rolmako korzysta z materiałów o wysokiej jakości, zwłaszcza w miejscach poddawanych ciągłemu zużyciu podczas eksploatacji - przede wszystkim na wałach. Jest to gwarancja długiej żywotności urządzenia. Wałowanie to doskonała okazja do oczyszczenia pola z kamieni. W wyposażeniu opcjonalnym znajdują się pojemniki pozwalające zebrać z pola wiele kamieni. Wał o szerokości 9,4 m wyposażony jest w osie z układem tandem.
To nie są zwykłe wały, ale przydatna maszyna i inwestycja, która się opłaca
Przeznaczenie wałów zależne jest od wyboru pierścienia uprawowego
Szerokie zastosowanie od ziem lekkich, piaszczystych do ciężkich, mokrych i lepiących ziem gliniastych. Oferta, którą można dopasować do wszystkich wymagań Klienta. Rolmako oferuje cztery rodzaje wałów do różnych zastosowań: Cambridge przeznaczony do uprawy przedsiewnej, Crosskill - bardziej agresywny wał do kruszenia brył, wał z pierścieni stalowych do zastosowania za kultywatorem ścierniskowym oraz Campbell do zagęszczania gleby po orce. Wały uprawowe mogą być łączone z innymi maszynami (kultywator, brona talerzowa...). Liczba przejazdów zostaje wówczas ograniczona do minimum. Wszystkie elementy robocze wałów odlewane są z żeliwa sferoidalnego GGG50. Pierścieniowy wał stalowy o średnicy 600 mm skutecznie zagęszcza glebę i kruszy bryły. Agresywny profil narzędzia tnie i wciska resztki pożniwne w ziemię. Pierścienie wału są wykonane z odpornego na ścieranie materiału (stal borowa hartowana). Ich gładka powierzchnia zapobiega oklejaniu się glebą i słomą nawet podczas pracy w wilgotnych warunkach. Wały Orion znajdują zastosowanie przy uprawie roli oraz użytków zielonych. Są idealnym narzędziem rolniczym do upraw przedsiewnych. Na użytkach zielonych wał Orion stosowany jest do pobudzenia krzewienia się traw, do wałowania do siewu i pielęgnacji istniejących zasobów. Ma on również zastosowanie przy uprawie ścierniska wspomagając rozkład masy pożniwnej. Stanowi dobre narzędzie do tej uprawy w połączeniu z tnącym wałem nożowym.
Uniwersalne wały, doskonały wynik uprawy
Rollers for field leveling and soil breaking to maszyny mocowane do ciągnika za pomocą dwupunktowego zaczepu tzw. uniwersalnej belki. Ciężka rama wału zbudowana z profili 200x100x10 mm i 200x100x8 mm zapewnia optymalny docisk maszyny do podłoża. Szeroki wybór pierścieni pozwala na wybór wałów odpowiednich do rodzaju gruntu. Otrzymujemy optymalne ugniatanie wzdłuż całej szerokości roboczej wału – nawet na zakrętach i nierównym terenie. Osiągając stały nacisk wzdłuż całej szerokości roboczej system wałów Rolmako pozwala na to, by każda sekcja pracowała niezależnie. System kopiowania terenu zapewnia niezależną pracę wałów. Oznacza to, że optymalny kontakt z glebą jest utrzymywany na całej szerokości roboczej nawet w trudnych warunkach. Sprężyny przekazują masę na sekcje boczne. Włóka hydrauliczna Crossboard montowana jest jako opcja. Standardowa sprężyna 45x10 mm wyposażona w płozę 100 mm może być zastąpiona wersją wzmocnioną ze sprężyną 80x10 mm i płozą szeroką na 150 mm, którą dodatkowo można wyposażyć w belkę stabilizującą. Firma Rolmako oferuje wały, które przodują ze względu na swoją prostotę, niezawodność działania i niskie wymagania obsługi i konserwacji. Maszyna jest przyjazna dla użytkownika, blokada na czas transportu odbywa się automatycznie przez zatrzask dociągany sprężyną. Blokada jest zwalniana cylindrem hydraulicznym jednostronnego działania. Przygotowanie gruntu przed siewem lub walcowanie po zasiewie można wykonać jednym i tym samym wałem Cambridge.
Budowa maszyn
1. Tylna belka z oświetleniem LED
2. Masywny dyszel
3. Zaczep dyszla
4. Dwa warianty hamulca
5. Włóka Crossboard
6. Wał uprawowy
7. Zespoły łożyskowe
8. Żeliwo sferoidalne GGG50
9. System kopiowania terenu
10. Solidna przewymiarowana rama maszyny
11. Jakościowa stal
12. Obróbka laserowa blach, rur i profili
13. Śrutowanie stali i malowanie proszkowe
14. Zrobotyzowane spawanie
Wały uprawowe są wysoce wyspecjalizowanymi maszynami rolniczymi, które są odpowiednie dla wielu różnych typów gleby w zależności od wyboru typu i rozmiaru pierścienia
Rolnictwo staje się coraz bardziej wyspecjalizowane, rośnie zapotrzebowanie na indywidualnie dopasowane wały uprawowe
- Dostępne rodzaje wałów: wał Cambridge Ø 530 mm, wał Crosskill Ø 500 mm, wał z pierścieni stalowych Ø 600 mm, wał Campbell Ø 700 mm lub wał pryzmatyczny ORION Ø 500 mm. Standardowo w maszynie montowane jest ogumienie 400/60 15.5. System rozkładania i składania maszyny następuje w sposób mechaniczny wspomagany centralnym siłownikiem hydraulicznym znajdującym się na dyszlu. Kopiowanie terenu na sprężynach talerzowych. Podłączenie do zaczepu ciągnika odbywa się za pomocą ucha dyszla.
- Włóka hydrauliczna Crossboard
- Wzmocniona włóka Crossboard
- Wzmocniona włóka Crossboard z belką stabilizacyjną
- Wały wykonane ze sferoidalnego żeliwa GGG50
- Hamulec hydrauliczny lub pneumatyczny
- Pojemniki na kamienie
- Siewnik poplonu Delimbe
- Siewnik poplonu APV
- Tylna belka z oświetleniem LED
- Bezobsługowe zespoły łożyskowe wału
- Ucho dyszla
Najczęściej wybierane akcesoria
Cultivation tools
Wał Cambridge
Wał Cambridge stosowany przed siew służy do wyrównania powierzchni, rozkruszenia bruzd i odnowienia struktury gleby. Maszynę można zastosować również po siewie. W ten sposób wykonana czynność robocza zwiększa regularność wschodzenia ziarna siewnego i przyśpiesza wegetację. Wały Cambridge posiadają efekt samooczyszczenia zapewniający wydajność i niezawodność. Jest idealnym urządzeniem wykorzystywanym do pracy na polu, ale również przy użytkach zielonych. Wał zagęszcza glebę, a tym samym poprawia kiełkowanie materiału siewnego. Powoduje to, że podłoże posiada odpowiednio kruchą strukturę oraz optymalną konsolidację. Wały Cambridge są szczególnie odpowiednie do dodatkowej uprawy gleby przed siewem, kruszenia brył oraz wyrównania powierzchni. Używa się je również do uprawy gleby po siewie dając większą regularność wschodów roślin oraz przyspieszając wegetację.
Wał Crosskill
Po przejeździe maszyny wyposażonej w pierścienie Crosskill gleba ma luźną strukturę i jest odporna na powstawanie skorupy na jej powierzchni. Pierścienie skutecznie rozdrabniają bryły, nie blokują się w wyniku oblepiania ziemią. Po przejeździe maszyny podłoże zostaje mocno rozkruszone. Wał Crosskill dzięki wąskiemu odstępowi między pierścieniami i ich specjalnemu profilowi nadaje się szczególnie na gleby średnie i ciężkie. Gwarantuje dobre zagęszczenie przy niewielkim ryzyku oklejania się. Crosskill znakomicie sprawdza się przy rozbijaniu zbrylonej gleby. Pozostawia pas ziemi o luźnej strukturze co zapobiega też powstawaniu skorupy na jego powierzchni. W standardzie wał wyposażony jest w układ skrobaków oczyszczających przestrzenie między pierścieniami.
Wał z pierścieni stalowych
Pierścieniowy wał stalowy o średnicy 600 mm skutecznie zagęszcza glebę i kruszy bryły. Agresywny profil pierścieni tnie i wciska resztki pożniwne w glebę. Pierścienie wału są wykonane z odpornego na ścieranie materiału. Ich gładka powierzchnia zapobiega oklejaniu się glebą i słomą nawet podczas pracy w wilgotnych warunkach. Wał z pierścieni stalowych wspomaga pracę kultywatorów podorywkowych i bron talerzowych. Przy pracach ścierniskowych może być łączony z broną talerzową za pomocą sprzęgu. Tarcze wału idealnie rozdrobnią pozostałości resztek pożniwnych na polu. Wał z pierścieni stalowych wyposażony jest w belkę czyszczącą ze skrobakami wykonanymi ze stali HARDOX. Jest to produkt o najwyższej odporności na ścieranie i przeciążenia. Rozwiązanie ma uzasadnienie ekonomiczne na dużych obszarach uprawowych.
Wał pryzmatyczny ORION
Wały ORION można z powodzeniem stosować do uprawy pożniwnej w celu przyspieszenia procesu gnilnego słomy i resztek pożniwnych. Profil wału pryzmatycznego został stworzony specjalnie do uprawy przedsiewnej. Kształt zębów minimalizuje przyklejanie się ziemi, co przekłada się na optymalne spulchnianie gleby pod siew. Ostre zęby tworzą niezawodne podłoże do zagnieżdżenia się nasion. Do uprawy przedsiewnej wymagane jest dobre wyrównanie, kruszenie przy dobrym zagęszczaniu na różnorodnych glebach. Główną zaletą zastosowanych pierścieni stożkowych przy uprawie jest to, że drobna ugnieciona ziemia jest pod spodem natomiast spulchniona, gruzełkowata na wierzchu. Wał idealnie nadaje się do pielęgnacji użytków zielonych, ponieważ w trakcie pracy nie uszkadza roślin i nie niszczy dosianych nasion. Podczas toczenia wał bardzo dobrze się samooczyszcza poprzez ruch poprzeczny pierścieni względem siebie. Polepszenie struktury gleby, wyrównanie pola i rozbicie brył - ORION jest do tego stworzony. Wał pryzmatyczny wykonany jest ze specjalnych odlewów. Ich kształt minimalizuje przyklejanie się gleby, a więc wpływa na jej optymalne doprawienie przygotowując bardzo dobre podłoże do wysiewu nasion. Wały można z powodzeniem stosować też i do uprawy pożniwnej w celu przyspieszenia procesu rozkładu słomy i resztek pożniwnych oraz kiełkowania osypanych nasion, w tym nasion chwastów.
Wał Campbell
Gleba po orce siewnej jest zbyt spulchniona, aby można było od razu wykonać uprawę przedsiewną i siew. Ze względu na coraz krótsze terminy agrotechniczne konieczne jest więc jej zagęszczenie, które najszybciej i najtaniej można wykonać za pomocą wałów zagęszczających Campbell o średnicy 560 mm lub 700 mm. Koła Campbell przeznaczone są do typowego zagęszczenia po orce. W przypadku wału o średnicy 560 mm ze względu na dużo większą ilość pierścieni na 1m zagęszczenie jest zdecydowanie bardziej nasilone.
Włóka Crossboard
Włóka zbudowana jest z hartowanych sprężyn oraz wygiętych nakładek roboczych. Dzięki zastosowaniu tego narzędzia przed sekcją talerzową bryły zostaną rozbite, a pole wyrównane. Włóka tworzy optymalną powierzchnię przed siew. Z powodzeniem sprawdza się na zakamienionych polach, ponieważ nie wyciąga ich na powierzchnię. Włóka Crossboard występuje w kilku wariantach, które różnią się od siebie wymiarem sprężyny oraz szerokością płozy. Na trudne warunki zamontowana może zostać opcjonalna belka stabilizacyjna łącząca elementy robocze w jedną całość dla jeszcze lepszych efektów równania. Gdy na powierzchni pola tworzy się twarda skorupa właściwe jest zastosowanie agresywnej płozy z zębami DoubleKnife.
Najważniejsze właściwości
System składania i rozkładania wałów
Rolmako - firma znana z projektowania/produkcji maszyn uprawowych, które są nie tylko zmyślnie zbudowane, ale bez wątpienia jednymi z najcięższych na rynku. Doświadczenie i wiedza w projektowaniu i budowaniu maszyn rolniczych pozwala nam zaproponować rozwiązania proste i skuteczne, a zarazem oszczędzające Państwa pieniądze. Wały posiadają system uproszczonego rozkładania, gdzie po hydraulicznym odblokowaniu belki blokującej segmenty ramy maszyna rozkłada boczne sekcje podczas cofania. Następnie przy pomocy siłownika opuszczane są wszystkie sekcje wału. Prosty, zdecydowanie najlepszy mechaniczny system składania i rozkładania wałów uprawowych. Szybko, płynnie oraz ze zmniejszonym udziałem mechanizmów hydraulicznych.
Żeliwo sferoidalne
Produkowane w niemieckich odlewniach pierścienie wałów wykonane są z gatunkowego żeliwa sferoidalnego GGG50, które cechuje dużo większa odporność na uszkodzenia w stosunku do częściej wykorzystywanego w rolnictwie żeliwa szarego. Żeliwo sferoidalne charakteryzuje wyższa wytrzymałość i własności plastyczne jak również mniejsza skłonność do koncentracji naprężeń, wytrzymałość zmęczeniowa i odporność na uszkodzenia mechaniczne. W wałach uprawowych Rolmako stosowane są komponenty znane z najdroższych maszyn na rynku.
Najważniejsze zalety wałów Rolmako
- wyrównanie pola i rozbicie brył
- polepszenie kontaktu nasion z glebą, co wpływa w znaczący sposób na wschód
- utrzymywanie wilgoci w ziemi przez dłuższy czas
- wciskanie nasion w glebę
- szybsze kiełkowanie roślin
- redukcja erozji gleby
- polepszenie struktury ziemi
- system kopiowania terenu, bez znaczenia czy wał składa się z trzech czy pięciu części, wszystkie sekcje wałów pracują niezależnie idealnie odwzorowując powierzchnię pola
- sferoidalne żeliwo GGG50 niespotykane u większości producentów tego typu maszyn
- duża waga maszyny wpływa korzystnie na operacje wałowania
- automatyczna, hydrauliczna blokada na czas transportu
- wysoka wydajność dzięki dużym szerokościom roboczym oraz dużej prędkości polowej
- możliwość rozbudowy wału o kolejne sekcje zwiększając szerokość roboczą
- mechaniczny, przyjazny dla użytkownika system rozkładania maszyny na czas pracy oraz składania na czas transportu
- zbalansowany rozkład masy oraz siły nacisku w całej szerokości roboczej
- niskie zapotrzebowanie na moc i zużycie paliwa.