Wał do równania pola Rolmako to w pełni hydrauliczna konstrukcja dla nowoczesnych gospodarstw, które mają wysokie wymagania co do jakości i wydajności pracy oraz trwałości urządzeń. Wał do równania pola Rolmako spełnia najbardziej wyśrubowane wymagania dotyczące kompaktowości swojej konstrukcji i pomimo wielkich szerokości roboczych można go złożyć do szerokości transportowej poniżej 3,0 m dzięki czemu przejazd po drogach publicznych jest wygodny, łatwy i bezpieczny. Cały proces rozkładania urządzenia do pozycji roboczej oraz składania do pozycji transportowej dzięki układowi hydraulicznemu można wykonać z kabiny ciągnika bez konieczności wysiadania czy dodatkowego manewrowania. Wał Cambridge można wykorzystać do zabiegów przed samym siewem i po zasiewach, gdzie mocno wpływają na jakość plonów. Jest szczególnie przydatny do uprawy w niesprzyjających suchych warunkach ze względu na fakt, iż skutecznie zatrzymuje wilgoć w glebie. Zbudowany jest z osadzonych na przemian zębatych talerzy i płaskich pierścieni obracających się niezależnie od siebie podczas przejazdu na polu. Elementy te nie mają tendencji do zalepiania glebą, gdyż same oczyszczają się pod wpływem różnicy prędkości obrotowej. Wały Orion znajdują zastosowanie przy uprawie roli oraz użytków zielonych. Wał wyposażony w pierścienie Orion jest idealnym narzędziem rolniczym do upraw przedsiewnych. Na użytkach zielonych wał Orion stosowany jest do pobudzenia krzewienia się traw, do wałowania do siewu i pielęgnacji istniejących zasobów. Ma on również zastosowanie przy uprawie ścierniska wspomagając rozkład masy pożniwnej. Stanowi dobre narzędzie do tej uprawy w połączeniu z tnącym wałem nożowym.
Cambridge lub ORION - konstrukcja dająca przewagę
Przygotowanie łoża siewnego szybsze
i łatwiejsze
Wały Rolmako przeznaczone są do dodatkowej przedsiewnej uprawy gleby, szczególnie w ciężkich, suchych warunkach. Wał Rolmako skutecznie rozdrabnia bryły i dzięki swojej masie zagęszcza glebę, aby przywrócić jej możliwość odpowiedniego podsiąkania. Zachowanie wilgoci w glebie zapewnia intensywne i równomierne wschody roślin nawet w okresie suszy. Wał Rolmako można użytkować zarówno przed jaki i po siewie. Posiewny zabieg roboczy przyspiesza wegetację roślin. Dodatkową zaletę narzędzia stanowi ograniczenie ryzyka uszkodzenia oraz nadmiernego zużycia elementów roboczych maszyn uprawowych przez kamienie. Wał Rolmako podczas przejazdu wgniata kamienie głębiej pod powierzchnię gleby, przez co spada ryzyko uszkodzenia siewnika o przeszkody pozostawione na polu. Specjalna konstrukcja ramy zapewnia kopiowanie kształtu terenu dzięki czemu uzyskujemy jednakowy docisk na całej szerokości roboczej. Sekcje wałów pokrywają się w rzędach i zapewniają równomierną pracę na całej szerokości, nawet na lekkich uwrociach i nierównych polach. Wałowanie to doskonała okazja do oczyszczenia pola z kamieni. Opcjonalnie wał można doposażyć w pojemniki na kamienie, które pozwalają przetransportować głazy z pola oraz pozwalają dodatkowo dociążyć maszynę. Wały mogą być wyposażone w dwuobwodową instalację hamulcową dla układu pneumatycznego lub hydraulicznego w zależności od preferencji użytkownika.
Wiele rozwiązań technicznych dostosowanych dla preferencji użytkownika
Wały Rolmako są dostępne w szerokościach roboczych od 6,2 m do 9,4 m, istnieje możliwość wyboru typu pierścienia roboczego. Może to być pierścień Cambridge o średnicy 530 mm lub sferoidalny pierścień ORION o średnicy 500 mm. Oba typy są przystosowane do pracy w najcięższych warunkach jednak do pracy na użytkach zielonych, glebach lepkich i piaszczystych oraz przy przewadze prac posiewnych zalecany jest wybór wariantu ORION. Dodatkową opcją jest sterowana hydraulicznie włóka Crossboard, która nadaje się szczególnie do wiosennej uprawy gleby oraz wstępnego wyrównywania powierzchni i kruszenia bruzd. Włóka zbudowana jest z hartowanych sprężyn oraz wygiętych nakładek roboczych. Dzięki zastosowaniu tego narzędzia przed sekcją wałów bryły zostają rozbite, a pole wyrównane. Włóka tworzy optymalną powierzchnię przed siew. Z powodzeniem sprawdza się na zakamienionych polach, ponieważ nie wyciąga kamieni na powierzchnię. Na trudne warunki zamontowana może zostać opcjonalna belka stabilizacyjna łącząca elementy robocze w jedną całość dla jeszcze lepszych efektów równania. Gdy na powierzchni pola tworzy się twarda skorupa właściwe jest zastosowanie agresywnej płozy z zębami DoubleKnife. Kolejny dostępny wariant doposażenia to przedni tnący wał nożowy, który jest przeznaczony do intensywnego rozdrabniania resztek pożniwnych po kukurydzy i rzepaku oraz masy zielonej roślin poplonowych. Zarówno włóka Crossboard jak i wał nożowy są sterowane z kabiny ciągnika za pomocą obwodu hydraulicznego.
Budowa maszyn
1. Tylna belka z oświetleniem LED
2. Masywny dyszel
3. Zaczep dyszla
4. Hydrauliczna stopa podporowa
5. Dwa warianty hamulca
6. Włóka Crossboard
7. Wał uprawowy
8. Żeliwo sferoidalne GGG50
9. System kopiowania terenu
10. Solidna przewymiarowana rama maszyny
11. Jakościowa stal
12. Obróbka laserowa blach, rur i profili
13. Śrutowanie stali i malowanie proszkowe
14. Zrobotyzowane spawanie
Cambridge/ORION to w pełni hydrauliczny wał uprawowy dla rolników, którzy stawiają wysokie wymagania co do jakości, wydajności i trwałości
- Wybór wału Cambridge Ø 530 mm lub wału pryzmatycznego ORION Ø 500 mm stanowi bazę pod rozbudowę o kolejne opcje. Standardowo w maszynie montowane jest ogumienie 400/60 15.5. System rozkładania i składania maszyny sterowny jest hydraulicznie. Kopiowanie terenu na sprężynach talerzowych. Podłączenie do ciągnika odbywa się poprzez wahliwą belkę zaczepową.
- Włóka hydrauliczna Crossboard
- Wzmocniona włóka Crossboard
- Wzmocniona włóka Crossboard z belką stabilizacyjną
- Wał nożowy ProCut
- Wały wykonane ze sferoidalnego żeliwa GGG50
- Hamulec hydrauliczny lub pneumatyczny
- Pojemniki na kamienie
- Siewnik poplonu Delimbe
- Siewnik poplonu APV
- Tylna belka z oświetleniem LED
- Bezobsługowe zespoły łożyskowe wału
Najczęściej wybierane akcesoria
Cultivation tools
Wał Cambridge
Wał Cambridge stosowany przed siew służy do wyrównania powierzchni, rozkruszenia bruzd i odnowienia struktury gleby. Maszynę można zastosować również po siewie, w ten sposób wykonana czynność robocza zwiększa regularność wschodzenia ziarna siewnego i przyśpiesza wegetację. Wały Cambridge posiadają efekt samooczyszczenia zapewniający wydajność i niezawodność. Jest idealnym urządzeniem wykorzystywanym do pracy na polu, ale również przy użytkach zielonych. Wał zagęszcza glebę, a tym samym poprawia kiełkowanie materiału siewnego. Powoduje to, że podłoże posiada odpowiednio kruchą strukturę oraz optymalną konsolidację. Wały Cambridge są szczególnie odpowiednie do dodatkowej uprawy gleby przed siewem, kruszenia brył oraz wyrównania powierzchni. Używa się je również do uprawy gleby po siewie dając większą regularność wschodów roślin oraz przyspieszając wegetacje.
Wał pryzmatyczny ORION
Wały ORION można z powodzeniem stosować do uprawy pożniwnej w celu przyspieszenia procesu gnilnego słomy i resztek pożniwnych. Profil wału pryzmatycznego został stworzony specjalnie do uprawy przedsiewnej. Kształt zębów minimalizuje przyklejanie się ziemi, co przekłada się na optymalne spulchnianie gleby pod siew. Ostre zęby tworzą niezawodne podłoże do zagnieżdżenia się nasion. Do uprawy przedsiewnej wymagane jest dobre wyrównanie, kruszenie przy dobrym zagęszczaniu na różnorodnych glebach. Główną zaletą zastosowanych pierścieni stożkowych przy uprawie jest to, że drobna ugnieciona ziemia jest pod spodem natomiast spulchniona, gruzełkowata na wierzchu. Wał idealnie nadaje się do pielęgnacji użytków zielonych, ponieważ w trakcie pracy nie uszkadza roślin i nie niszczy dosianych nasion. Podczas toczenia wał bardzo dobrze się samooczyszcza poprzez ruch poprzeczny pierścieni względem siebie. Polepszenie struktury gleby, wyrównanie pola i rozbicie brył - ORION jest do tego stworzony. Wał pryzmatyczny wykonany jest ze specjalnych odlewów. Ich kształt minimalizuje przyklejanie się gleby, a więc wpływa na jej optymalne doprawienie przygotowując bardzo dobre podłoże do wysiewu nasion. Wały można z powodzeniem stosować też i do uprawy pożniwnej w celu przyspieszenia procesu rozkładu słomy i resztek pożniwnych oraz kiełkowania osypanych nasion, w tym nasion chwastów.
Włóka Crossboard
Włóka zbudowana jest z hartowanych sprężyn oraz wygiętych nakładek roboczych. Dzięki zastosowaniu tego narzędzia przed sekcją talerzową bryły zostaną rozbite, a pole wyrównane. Włóka tworzy optymalną powierzchnię przed siew. Z powodzeniem sprawdza się na zakamienionych polach, ponieważ nie wyciąga ich na powierzchnię. Włóka Crossboard występuje w kilku wariantach, które różnią się od siebie wymiarem sprężyny oraz szerokością płozy. Na trudne warunki zamontowana może zostać opcjonalna belka stabilizacyjna łącząca elementy robocze w jedną całość dla jeszcze lepszych efektów równania. Gdy na powierzchni pola tworzy się twarda skorupa właściwe jest zastosowanie agresywnej płozy z zębami DoubleKnife.
Wał nożowy
Wał nożowy zamocowany z przodu maszyny przed wałami głównymi stosuje się dla lepszego i intensywnego rozdrabniania. Skośne ułożenie noży zapewnia równomierne rozłożenie siły cięcia, a w konsekwencji najlepszy efekt pracy. Solidne, bezobsługowe łożyska i noże wykonane ze stali borowej to charakterystyczne cechy zapewniające długą żywotność. Zamknięty rdzeń wałka jest wyjątkowo niewrażliwy na kamienie i zapychanie resztkami pożniwnymi. Noże dwustronne, ostrzone z obu stron zmniejszają o połowę koszty zużycia.
System rozkładania i składania wałów
Rozkładanie i składanie do transportu wałów Cambridge/ORION odbywa się przez sterowanie hydrauliczne. W pierwszej fazie boczne ramiona są unoszone do góry środkowym cylindrem hydraulicznym, aby odłączyć je od gniazd transportowych i umożliwić rozkładanie ramion przez boczne tłoczyska. Następnie tłok centralny układa wały w kierunku podłoża. Konstrukcja maszyny została zaprojektowana tak, aby wały mogły swobodnie kopiować i układać się do uprawianego terenu.
Żeliwo sferoidalne
Produkowane w niemieckich odlewniach pierścienie wałów wykonane są z gatunkowego żeliwa sferoidalnego GGG50, które cechuje dużo większa odporność na uszkodzenia w stosunku do częściej wykorzystywanego w rolnictwie żeliwa szarego. Żeliwo sferoidalne charakteryzuje wyższa wytrzymałość i własności plastyczne jak również mniejsza skłonność do koncentracji naprężeń, wytrzymałość zmęczeniowa i odporność na uszkodzenia mechaniczne. W wałach uprawowych Rolmako stosowane są komponenty znane z najdroższych maszyn na rynku.
Najważniejsze zalety wałów Rolmako
- wyrównanie pola i rozbicie brył
- polepszenie kontaktu nasion z glebą, co wpływa w znaczący sposób na wschód
- utrzymywanie wilgoci w ziemi przez dłuższy czas
- wciskanie nasion w glebę
- szybsze kiełkowanie roślin
- redukcja erozji gleby
- polepszenie struktury ziemi
- system kopiowania terenu, bez znaczenia czy wał składa się z trzech czy pięciu części, wszystkie sekcje wałów pracują niezależnie idealnie odwzorowując powierzchnię pola
- sferoidalne żeliwo GGG50 niespotykane u większości producentów tego typu maszyn
- duża waga maszyny wpływa korzystnie na operacje wałowania
- automatyczna, hydrauliczna blokada na czas transportu
- wysoka wydajność dzięki dużym szerokościom roboczym oraz dużej prędkości polowej
- możliwość rozbudowy wału o kolejne sekcje zwiększając szerokość roboczą
- rozkładanie i składanie przy użyciu wyłącznie hydrauliki
- zbalansowany rozkład masy oraz siły nacisku w całej szerokości roboczej
- niskie zapotrzebowanie na moc i zużycie paliwa.