Agregat uprawowo-siewny przeznaczony jest do przedsiewnego doprawiania gleby
po orce siewnej lub przedzimowej. Działanie maszyny polega na spulchnieniu
i wyrównaniu górnej warstwy gleby, rozkruszeniu brył, niszczeniu chwastów
oraz ugnieceniu gleby poniżej głębokości siewu w celu lepszego podsiąkania wody zapewniającego lepsze wschody roślin. Agregat uprawowy z wydźwigiem do siewnika to rozwiązanie dla gospodarstw wykorzystujących do prac uprawowo-siewnych ciągniki o niewielkiej klasie udźwigu. Za wyborem lekkiego agregatu uprawowego przemawiają minimalne koszty eksploatacji. Zastosowanie tej maszyny wraz
z siewnikiem to oszczędny i wydajny wariant.
Maszyna uprawowa
do pracy z siewnikiem
Dobre rozwiązanie na gleby lekkie
i średnie
Agregat uprawowo-siewny Rolmako użytkowany powinien być na glebach lekkich
i średniozwięzłych. Maszyna jest przystosowana do współpracy z siewnikiem. Zestaw służy do wykonywania podczas jednego przejazdu uprawy przedsiewnej i siewu. Zęby typu S są rozmieszczone w 2 lub 3 rzędach i optymalizują przedostawanie się resztek roślinnych, brył i kamieni. Agregat wyposażony jest w uniwersalną oś zaczepową, która ułatwia zawieszanie na cięgnach dolnych ciągnika. Agregat uprawowo-siewny występuje w czterech szerokościach roboczych 2,5 m, 2,7 m, 3,0 m oraz 4,0 m. Uniwersalny hydrauliczny podnośnik umożliwia bezproblemowe podłączenie agregatu z dowolnym siewnikiem. Małe wymagania względem mocy ciągnika, duża wydajność robocza oraz małe gabaryty zapewniające łatwy transport to cechy agregatu uprawowo-siewnego, które ułatwiają pracę rolnika.
Optymalne warunki dla maszyny wysiewającej
Elementy robocze dopasowane są do lekkich i średnich gleb oraz umożliwiają pracę
z prędkością nawet 12 km/h. System montowania zębów sprężystych sprawia, że ich wymiana jest bardzo prosta. W zależności od wersji zęby typu S rozłożone są w dwóch lub trzech rzędach. W podstawowym wyposażeniu na maszynie montowane są zęby odgięte lub proste. Odpowiedni rozstaw narzędzi uprawowych w rzędzie zapewnia równomierne spulchnianie gleby i dobre efekty pracy. Zakres regulacji elementów roboczych umożliwia współpracę z dowolnym typem siewnika. Do agregatów uprawowo-siewnych najczęściej wybieranym przez Klientów wałem tylnym jest wał rurowy na ziemie lekkie, na mocniejsze ziemie wał strunowy z listwami uzębionymi lub Packer, a na suchą zbryloną glebę dobrze kruszący bryły ziemi wał Crosskill.
Budowa maszyn
1. Wieża trzypunktowego układu zawieszenia
2. Wał przedni strunowy
skośny
3. Elementy robocze
4. Elementy płużne PREMIUM
5. Regulacja głębokości pracy
6. Wydźwig do siewnika
7. Podpory pod koła siewnika
8. Wał uprawowy
9. System czyszczenia wałów
10. Solidna przewymiarowana rama maszyny
11. Jakościowa stal
12. Obróbka laserowa blach, rur i profili
13. Śrutowanie stali i malowanie proszkowe
14. Zrobotyzowane spawanie
U 659
- Belka zaczepowa, wał przedni strunowy skośny Ø325 mm, dwa rzędy zębów odgiętych, dwu-siłownikowy wydźwig siewnika, podpory pod koła siewnika, wał rurowy tylny Ø450 mm
- Ząb prosty SU 32x12 mm
- Trzy rzędy zębów
- Bezobsługowe zespoły łożyskowe wału
- Wał strunowy z listwami prostymi Ø460 mm
- Wał strunowy z listwami uzębionymi Ø460 mm
- Wał zębaty Packer Ø460 mm
- Wał rurowo-pierścieniowy Ø450 mm
- Wał Crosskill Ø400 mm
- Wał sprężynowy Ø470 mm
Najczęściej wybierane akcesoria
Narzędzia uprawowe
Zęby sprężynowe typu S
Maszynę wyposażono w zęby sprężynowe o działaniu wibracyjnym i samoczyszczącym. Elementy robocze mogą być zamocowane w dwóch lub trzech rzędach zarówno w jednym i drugim przypadku na szerokość roboczą 3,0 m przypada 21 zębów sprężynowych. Trzy rzędowy agregat uprawowo-siewny oferuje większe odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami roboczymi maszyny. Ta wersja lepiej sprawdzi się na polach o gorszej strukturze utrzymania gleby. Ząb sprężynowy 32 mm x 12 mm występuje w dwóch odmianach, wariant odgięty lub prosty o mniejszej tendencji do zapychania się ziemią.
Wał przedni strunowy skośny
Wał płaskownikowy z listwami zamocowanymi po skosie znajduje się przed elementami roboczymi agregatu uprawowo-siewnego. Wał kruszy wierzchnią warstwę gleby i jest elementem uzupełniającym uprawę. Zamontowany na wahaczu zespół wału kopiuje uprawianą powierzchnię pola, kruszy grudy ziemi ułatwiając w ten sposób pracę dla następnych narzędzi roboczych agregatu uprawowo-siewnego.
Sprzęg do siewnika
Agregat uprawowo-siewny został stworzony do współpracy z dowolnym siewnikiem zbożowym. Możliwość regulacji na sprzęgu do siewnika pozwala agregować maszynę towarzyszącą dowolnego producenta. Dwu-siłownikowy wydźwig siewnika pozwala na uzyskanie optymalnego rozkładu masy zbliżając optymalnie siewnik zbożowy w kierunku ciągnika oraz zmniejszając nacisk oddziałowujący na podnośnik hydrauliczny TUZ. Podpory pod koła siewnika odciążają sprzęg maszyn podczas przejazdów transportowych.
Wały doprawiające
Ugniatanie, zgęszczenie gleby, kruszenie grud oraz wyrównanie powierzchni pola to dopełnienie uprawy następujące po pracy narzędzi roboczych maszyn uprawowych. Zadanie to przejmuje wał tylny. Wybór odpowiedniego narzędzia doprawiającego ma duży wpływ na cały proces pracy oraz charakterystykę zastosowania maszyny uprawowej, dlatego w Rolmako udostępniamy gamę wałów uprawowych różniących się kształtem, rodzajem zastosowanego materiału, średnicą zewnętrzną, wagą oraz co najważniejsze przeznaczeniem uprawowym. Wybór zależy od tego, jaką mamy glebę oraz jaki efekt uprawowy chcemy uzyskać. W Rolmako świadczymy fachowe usługi doradcze podczas konfiguracji urządzeń rolniczych zmierzające do właściwego dostosowania maszyny uprawowej do warunków, w jakich ma pracować.
Najważniejsze właściwości
Koncepcja agregatu uprawowo-siewnego
- uprawa i siew za jednym przejazdem
- przygotowanie gleby pod siew na glebach lekkich i średnich
- maszyna lekka dla podnośnika ciągnika
- dwa warianty ułożenia zębów na maszynie
- mocny sprzęg do siewnika zbożowego
- siewnik zbożowy na wydźwigu blisko ciągnika w pozycji transportowej
- kopiowanie ukształtowania uprawianego terenu
- agregat wydajny i prosty w obsłudze
- niewielkie koszty posiadania.
Regulacja głębokości
Regulacja głębokości musi być precyzyjna, szybka i łatwa do wykonania. Agregat uprawowo-siewny wyposażony został w dwie korby do regulacji głębokości zębów sprężynowych. Ostatecznie wybrana głębokość zostaje zabezpieczona sworzniem, aby odciążyć śruby regulacyjne podczas uprawy. Nastawy głębokości odbywają się bez użycia dodatkowych narzędzi.
Trójpunktowy układ zawieszenia
Masywna wieża trójpunktowego układu zawieszenia służy jako element nośny agregatu uprawowo-siewnego, do którego przyłączona jest rama z sekcją zębów sprężystych oraz sprzęg hydrauliczny. Konstrukcja charakteryzuje się doskonałą stabilnością i łatwością obsługi. Połączona ze sprzęgiem do siewnika stanowi kluczowy element maszyny, w której udało znaleźć się kompromis pomiędzy wagą agregatu i jego wytrzymałością.
Zespoły łożyskowe wału
Wprowadzeniem bezobsługowych łożysk do wałów uprawowych realizujemy ważną koncepcje zmniejszenia czasu potrzebnego do konserwacji maszyny do minimum. Obudowa wykonana z żeliwa sferoidalnego, ma 4 razy większą wytrzymałość od tej wykonanej z żeliwa szarego. Unikalna kombinacja uszczelnienia od góry oraz od wewnątrz jest obecnie najlepszym tego typu zabezpieczeniem do zastosowania w rolnictwie. Firma Rolmako przy każdym projekcie zwraca szczególną uwagę na najdrobniejsze elementy maszyn, które podczas eksploatacji mają znaczący wpływ na ilość czasu potrzebnego na konserwację, aby ograniczyć koszty i czas, jaki trzeba poświęcić na przeglądy urządzeń rolniczych.
Przewymiarowana konstrukcja
Maszyny uprawowe Rolmako wyróżniają się spośród konkurencji większą masą własną. Kadra firmy odpowiedzialna za rozwój buduje urządzenia rolnicze z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy. Maszyny Rolmako uprawiają skutecznie ziemie w najbardziej wymagających regionach świata, bez konieczności ich dociążania. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne narzędzia uprawowe, pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.
Stal zapewniająca przewagę
Coraz większe i mocniejsze ciągniki rolnicze poddają elementy konstrukcyjne maszyn uprawowych coraz większym naprężeniom sięgającym granic ich możliwości. Od nowoczesnych konstrukcji rolniczych oczekuje się dużej wytrzymałości na obciążenia oraz wydłużonego okresu eksploatacji. Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji gatunkowych stali, dlatego przy produkcji naszych maszyn uprawowych używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC, stale węglowe i borowe do obróbki cieplnej oraz trudnościeralne Hardox. Zastosowanie jakościowych wyrobów hutniczych czyni nasze produkty wysokowytrzymałymi urządzeniami rolniczymi zdolnymi pracować przy dużych prędkościach roboczych z wysoką wydajnością powierzchniową.